A magyar kormány megharagudott az Orbán Viktort levegőnek néző Fehér Házra
Az amerikai szervezők 121 ország vezetőit várják a március 28–30. közötti, személyes és virtuális eseményeket is magában foglaló tanácskozásra. A megbeszéléseken többek között a tekintélyuralmi rendszerek elleni küzdelem, a korrupció elleni harc és az emberi jogok támogatása is beszédtéma lesz.
A Foreign Policy külpolitikai lap csütörtökön úgy értesült, hogy két NATO-szövetségest nem hívtak meg a demokráciacsúcsra, kihagyásuk az ügyre rálátó források szerint „a törökországi és magyarországi demokrácia leépítésével kapcsolatos növekvő amerikai fenntartásokat tükrözi”.
Kihúzta a gyufát Washington
A Népszava ezzel összefüggésben kérdéseket küldött az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének, amely megerősítette, hogy a Fehér Ház nem hívta meg Magyarország kormányát a március végén tartandó demokrácia-csúcstalálkozóra.
Az eseményen részt vevő 121 külföldi partnert a kormányuknak a demokratikus elvek előmozdítása melletti elkötelezettsége alapján hívták meg. Magyarország kormánya aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy nem kapott meghívást a csúcstalálkozóra
– közölte a lappal a nagykövetség szóvivője, aki további információért Orbán Viktor kabinetjéhez irányította az újságírókat.
A mostani csúcstalálkozó eseményeit az Egyesült Államok mellett Costa Ricán, Dél-Koreában, Hollandiában és Zambiában tartják meg. Néhány eseményen Joe Biden amerikai elnök részvételére is számítani lehet, írja a Népszava.
Washington 2021. december 9–10-én szervezett hasonló jellegű csúcstalálkozót 110 ország részvételével. Budapest akkor sem kapott meghívót, a hírre reagálva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország nem szorul rá arra, hogy bárki ilyen „érettségivizsga-jelleggel bírálgassa el” a magyar demokrácia állapotát.