Az őslakosokról szavaznak Ausztráliában
Az aboriginek Ausztrália közel 26 milliós lakosságának 3,2 százalékát teszik ki, a brit gyarmatosítást követően csak 1960-tól rendelkeznek szavazati joggal. Társadalmi és gazdasági helyzetüket tekintve az országos átlag alatt maradnak, és a 122 éves alkotmányban sincsenek megemlítve.
Ezen változtatna most az ausztrál kormány, az új törvényjavaslat szerint egy érdekképviseleti bizottságot hoznának létre számukra a parlamentben, az „Aboriginal and Torres Strait Islander Voice” az őslakosokat érintő kérdésekben adna tanácsokat a döntéshozóknak – írja a Reuters.
Az október és december között tartandó népszavazás alkalmat adna arra, hogy elismerjük a történelmet, és segítsen az ausztráloknak összefogni »egy békésebb jövőért«
– jelentette ki Mark Dreyfus főügyész a rendelet bemutatásakor.
A kormány azt javasolta, hogy a törvényjavaslatot egy vegyes bizottság elé utalják megfontolásra, és azt reméli, hogy június végéig elfogadják.
A legnagyobb ellenzéki liberális párt még nem döntötte el, hogy támogatja-e a javasolt alkotmánymódosításokat, de alsóbb koalíciós partnere, a vidéki székhelyű Nemzeti Párt azt mondta, hogy ellenezni fogja azokat. A baloldali Zöldek Pártja és néhány független képviselő megígérte, hogy támogatják a kampányt.
Bármilyen alkotmánymódosítás Ausztráliában nemzeti népszavazást igényel. A népszavazás sikeréhez a szavazatok nemzeti többsége, valamint a hat állam közül legalább négyben a szavazatok többsége szükséges.
A The Guardian múlt heti közvélemény-kutatása szerint a népszavazás támogatottsága 5 százalékkal csökkent, de továbbra is a többség 59 százalékkal támogatta.
Anthony Albanese miniszterelnök elárulta, hogy a kormány milyen kérdést kíván feltenni a népszavazáson, és arra buzdította az ausztrálokat, hogy a régóta esedékes szavazáson mondjanak igent az őslakosok országgyűlési képviseletére.