Halálos vírus terjed a briteknél, kiadták a figyelmeztetést
További Külföld cikkek
- Súlyosan megsérült Nancy Pelosy volt házelnök Luxemburgban, kórházba kellett vinni
- Megrendezte a saját temetését, majd a szertartáson váratlanul feltámadt egy szerb férfi
- Megkötözték, megverték, majd leszúrták 14 éves barátnőjüket tinilányok Svédországban
- Brüsszel a szabadtéri dohányzás minden formájának betiltását javasolja
- Azonosítatlan drónokat észleltek az amerikaiak, kémkedésről lehet szó
Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége (UKHSA) három esetben erősítette meg a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás-vírus (TBEV) előfordulását betegeknél Yorkshire-ben, Norfolkban, valamint Hampshire és Dorset határán − írta meg a Daily Mail.
A kullancsokon országszerte végzett további vizsgálatok megállapították, hogy a betegség − amely eddig Európa és Ázsia egyes részein volt jellemző −
mostanra széles körben elterjedt az Egyesült Királyságban, és a szakértők arra figyelmeztetnek: „nem valószínű, hogy a TBEV eltűnik.”
A britek egy felügyeleti programot hoztak létre, és az Országos Közegészségügyi Szolgálatot (National Health Service, NHS) felkérték, hogy a gyanús esetekből származó mintákat küldje el az UKHSA-nak.
A közegészségügyi tisztviselők szerint a kockázat csekély, de arra szólították fel a sétálókat, hogy tegyenek óvintézkedéseket, és forduljanak orvoshoz, ha megbetegszenek, miután a kullancsok megcsípték őket. Helen Callaby, az UKSHA munkatársa elmondta:
Bár a lakosságot érintő kockázat nagyon alacsony, fontos, hogy az emberek óvintézkedéseket tegyenek a kullancscsípés ellen, például fedjék le a bokájukat és a lábukat, használjanak rovarriasztót, és ellenőrizzék a ruházatukat és a testüket, különösen, ha hosszú fűvel borított területre, például erdőbe, lápvidékre és parkba látogatnak.
A vírus jellemzően enyhe influenzaszerű tüneteket okoz, de a központi idegrendszerben súlyos fertőzéshez, például agyhártyagyulladáshoz vagy agyvelőgyulladáshoz vezethet. A súlyosabb esetekben magas láz, fejfájás, nyakmerevség, zavartság vagy zavart tudatállapot jelentkezhet.
A kullancsok egyre gyakoribbak az Egyesült Királyság egyes részein, főként a szarvasok számának növekedése miatt. Úgy gondolják, hogy a fertőzött kullancsok vándormadarakkal érkezhettek az Egyesült Királyságba. A tudósok azt gyanítják, hogy a vírus 2019-ben érkezett az országba, de a tesztelés komplexitása miatt ezt nem tudták megerősíteni.
Az első megerősített, belföldön szerzett TBEV-esetet csak most azonosították egy yorkshire-i férfinál.
Egy újabb valószínűsíthető megbetegedést a skóciai Loch Earn térségében észleltek a dániai Koppenhágában megrendezett Európai Klinikai Mikrobiológiai és Fertőző Betegségek Kongresszusán (ECCMID) bemutatott kutatás szerint. A vakcinák védelmet nyújthatnak, de csak korlátozott ideig, és a betegségre nincs ismert gyógymód.
Vakcina is van ellene
Ian Jones, a Readingi Egyetem virológusprofesszora elmondta: „A kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás vírusát (TBEV) 2019-ben jelentették kullancsokban a thetfordi erdőben, és a mai frissítés arra utal, hogy mostanra más helyeken is megtelepedett, és szórványos megbetegedéseket okozott az emberekben. Genetikailag az Egyesült Királyságban előforduló vírusok közel állnak az európai vagy skandináv törzsekhez, így eredetileg a közeli kontinensről érkezhettek a madarakhoz tapadó kullancsokban.”
Hozzátette: „A vírus természetes módon megtalálható egyes kullancsokban, és akkor kerül át az emberre, ha megcsípik (csak akkor, ha a kullancs fertőzött), általában a csupasz karon és lábon, miközben az aljnövényzetben sétálnak. A megfelelő ruházat viselése lényegében kiküszöböli a kockázatot (…) Európában a nagy gyakoriságú területeken vakcinát használnak, és itt is megfontolandó lenne a vírus előfordulási helyein a szabadtéren dolgozók számára. A lakosság számára azonban a kockázat minimális.” Végül azt is kiemelte:
Nem valószínű, hogy a TBEV eltűnik, de az általános veszélyeztetettségi szint nagyon alacsony, és okunk van feltételezni, hogy az embereknél előforduló esetek csak szórványos jellegűek lesznek.
(Borítókép: Getty Images)