Menekülnek a milliárdosok Norvégiából
További Külföld cikkek
- Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról
- Az elsüllyedt orosz teherhajó tulajdonosa szerint terrortámadást hajthattak végre ellenük
- Nagy tűz ütött ki a Trónok harca egyik forgatási helyszínén
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
- Kórházba került egy 9 éves kisfiú, miután több embert is elgázolt a járdára felhajtó taxi New Yorkban
A norvég kormány a korábbi 0,4 százalékos vagyonadót 2022-ben tovább emelte, ami a helyi milliárdosokat arra késztette, hogy kedvezőbb adózású országokba meneküljenek. A Dagens Naeringsliv nevű újság kutatása szerint a tavalyi év végéig több mint 30 norvég milliárdos és multimilliomos hagyta el a hazáját. Ez több mint az elmúlt 13 évben az országot elhagyó szupergazdagok teljes száma – tették hozzá.
A 2022 novemberében életbe lépett rendelet 1,1 százalékra emelte a tehetősekre kivetett adót.
A The Guardian értesülése szerint a többség Svájcba költözik át, leginkább Lugano környékére, ugyanis az egyik kedvenc üdülőhelyükhöz, a Comói-tóhoz és az európai divatfővároshoz, Milánóhoz is közel esik.
Legalábbis ezt jelölte meg új lakóhelyének a 64 éves Kjell Inge Rökke, Norvégia negyedik leggazdagabb embere, a maga 19,6 milliárd norvég koronás (642,9 milliárd forintos) vagyonával. Távozásával 175 millió koronás (6 milliárd forintos) éves adóbevételtől esik el a norvég kormány, tavaly magánszemélyként ő fizette be a legtöbbet az államkasszába. A lap számítása szerint 2008 óta körülbelül 1,5 milliárd koronát (49,2 milliárd forint) adózott Rökke.
A 1,5 milliárd koronányi vagyonnal bíró Tord Ueland Kolstad szintén Svájcba települ át, ott Luzernt jelölte meg új lakhelyéül.
Felelős cégtulajdonosként nem maradt más választásom
– nyilatkozta az országos televízió-csatornának.
600 milliárd korona hagyta el Norvégiát
Ole Gjems-Onstad, a Norvég Üzleti Főiskola emeritus professzora úgy fogalmazott: becslése szerint az országot elhagyók együttes vagyona legalább 600 milliárd norvég korona volt.
„Véleményem szerint ez egy kicsit olyan, mint a brexit. Norvégiában nincsenek nagy hagyományai az önkárosításnak, és a külföldre költöző vállalkozók áradata megdöbbentő” – értékelte. A pénzügyi szakértő kiemelte: ugyan sok politikus a gazdagokat hibáztatja elköltözésükért, de a hétköznapi emberek nem tartják megnyugtatónak a legjobb befektetők tömeges távozását.
Ennek ellenére a norvég pénzügyminisztérium az új jogszabályt nem tartja hibás lépésnek. Erlend Grimstad, a tárca államtitkára a Guardiannek azt mondta, reméli, hogy a gazdag norvégok „idejében” visszatérnek.
(Borítókép: Tim Boyle / Getty Images)