A nemzetközi sajtó szerint Putyin kezébe adja a hatalmat Magyarország a paksi bővítéssel
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Moszkvába utazott, hogy Magyarország gázellátásáról tárgyaljon. Az orosz fővárosban megbeszéléseket folytatott Alekszander Novakkal, az energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettessel, valamint Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával.
Magyarország energiaellátásának biztonságához a gázszállítások, a kőolajszállítások és a nukleáris fűtőanyagok szállításának zavartalanságára van szükség. Ennek biztosítása érdekében folytatni kell az együttműködést Oroszországgal az energiaszektorban. Ez nem politikai ízlés, hanem fizika kérdése – mutatott rá Szijjártó Péter.
A Roszatomot vezető Alekszej Lihacsovval folytatott tárgyalást követően Szijjártó Péter kiemelte: a háború és az arra adott válaszok nem könnyítették meg a paksi bővítés előrehaladását.
Magyarország folytatja együttműködését Oroszországgal
Magyarország erősen függ az orosz gáz- és olajellátástól, és ezt a függőséget még az ukrajnai orosz invázió után sem csökkentette jelentősen. Ellenkezőleg, az Orbán Viktor vezette kormány ellenezte az orosz energiaellátásra vonatkozó uniós szankciókat – írja a Frankfurter Allgeimeine Zeitung.
A portál szerint egyre több jel mutat arra, hogy az Egyesült Államok növekvő nyomást gyakorol a NATO-partner Magyarországra. Mint írják, Budapest nemcsak hogy nem szállít fegyvert az Oroszország által megtámadott Ukrajnának, de demonstratív módon sem engedi át területén a NATO-fegyverszállítmányokat.
Mint írják, már országszerte láthatók plakátok, amelyek a béke előfeltételeként egy újabb követeléssel, nevezetesen az oroszok azonnali kivonulásával kapcsolatosak Ukrajnából.
A hazai sajtóértesülések alapján arról írnak, hogy a Magyar Nemzet szerint a kampányt közvetve a budapesti amerikai nagykövetség finanszírozza. A kormányt kritizáló online portálok ezzel szemben Washington közelgő kormányzati intézkedéseiről spekulálnak, és hasonló, 2014-ben tett lépésekre emlékeztetnek.
Akkoriban korrupciós vádak miatt megtiltották a magas kormányzati tisztviselők belépését az Egyesült Államokba – teszi hozzá a német lap.
Time: Putyin hatalmát erősíti a megállapodás
A Time cikkében arról ír, hogy Szijjártó moszkvai találkozója része Orbán Viktor magyar miniszterelnök azon törekvésének, hogy országa függősége az orosz olaj-, gáz- és nukleáris szállítmányoktól ne csökkenjen, még akkor sem, amikor az unió többi országa a függetlenedésre törekszik.
A lap hangsúlyozza, hogy Szijjártó Péter tárgyalópartnereit, Novakot és Lihacsovot Ukrajna és néhány szövetségese szankciókkal sújtotta, az EU azonban nem.
A cikkben arra is kitérnek, hogy Novak személye kulcsfontosságú Magyarország további erőfeszítései szempontjából, hogy továbbra is importáljon gázt és olajat Oroszországból, miután Orbán Viktor a blokkolással való fenyegetéssel mentességet szerzett az EU által elrendelt tilalom alól.
Mint arra a lap rávilágított, a Roszatom felügyeli a Paksi Atomerőmű bővítését, amit sokan kritizáltak, mondván, hogy az ügylet nagyobb hatalmat ad Vlagyimir Putyin kezébe Magyarország energiaellátása felett.
Bloomberg: Magyarország szembemegy az EU álláspontjával
A New York-i székhelyű BloombergA magyar küldött az EU álláspontjával dacolva energetikai üzleteket kötött Moszkvában címmel számolt be Szijjártó Péter oroszországi látogatásáról.
Mint írják, Magyarország vezető diplomatája megállapodást kötött az Oroszországból érkező gázforgalom bővítéséről, és megújította az atomerőművére vonatkozó finanszírozási megállapodást, ezzel is hangsúlyozva Budapest és az Európai Unió többi része közötti szakadékot Oroszország ukrajnai inváziója miatt.
Az amerikai lap cikkében szintén kitér rá: Orbán Viktor miniszterelnök arra törekszik, hogy növelje Magyarország orosz olaj-, gáz- és nukleáris függőségét, miközben az unió országai függetlenítenék magukat tőle.
Daniel Freund is reagált
Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő időről időre kritikus hangnemben ír a magyar kormány tagjairól. Az év elején Orbán Balázzsal, a Miniszterelnök politikai igazgatójával keveredett vitába a Transparency International jelentéséről, amely szerint Magyarország Európa legkorruptabb országa.
Néhány hete szintén Orbán Balázsnak üzent a német politikus, posztjában azt tanácsolta a miniszterelnök politikai igazgatójának, hogy a kormány vessen véget a „korrupció és a demokrácia lerombolásának”, máskülönben Magyarország nem jut hozzá a befagyasztott uniós forrásokhoz.
Nem hagyta szó nélkül Szijjártó Péter moszkvai látogatását sem:
Egy EU-tagállam külügyminisztere – egyben a NATO »szövetségese« – ma Moszkvába repült. Megegyezni a Putyin-rezsimmel. Természetesen Szijjártó Péterről van szó az orbáni Magyarországról
– fogalmazott Daniel Freund.
The Foreign Minister of an EU member state - also, a NATO 'ally' - flew to Moscow today.
— Daniel Freund (@daniel_freund) April 11, 2023
To make deals with the Putin regime.
Of course it's Peter Szijjarto from Orban's Hungary. pic.twitter.com/3PkPYLuTEV