Üzent az olasz kormány: elég a kulturális vandalizmusból

2023.04.12. 07:04
Olaszország ezentúl keményen büntetné azokat, akik megrongálják az emlékműveket vagy műalkotásokat. Ennek oka, hogy a klímaaktivisták számos műtárgyat rongáltak meg az utóbbi időben, hogy ezzel hívják fel a kormány figyelmét hiányos környezetvédelmi intézkedéseire. Az olasz kormány azonban nem ért egyet a tüntetők módszereivel, a jövőben több millió forintnyi kártérítéssel, valamint komoly büntetőjogi szankciókkal sújt le a rongálókra.

Gennaro Sangiuliano olasz kulturális miniszter kedden bejelentette, a Giorgia Meloni miniszterelnök vezette kabinet kedden úgy döntött, hogy 

10 ezertől 60 ezer euróig (3,7 milliótól 22,6 millió forintig) terjedő kártérítés megfizetése mellett büntetőjogi szankciókkal sújtják azokat, akik megrongálják, meggyalázzák, vagy eltorzítják a kulturális javakat.

Az olasz parlamentnek most két hónapja van arra, hogy ennek megfelelő törvényt fogadjon el. „A történelmi és művészeti műemlékek elleni támadások gazdasági kárt okoznak a közösségnek” – hangsúlyozta Sangiuliano a kabinetülést követően.

Mint mondta, az elcsúfított kulturális javak tisztításához magasan képzett személyzetre és drága felszerelésre van szükség. Hozzátette, hogy a vandalizmust elkövetőknek „pénzügyi felelősséget is kell vállalniuk”. A döntés előzménye, hogy más európai országokhoz hasonlóan a klímaaktivisták Olaszországban is rendkívüli akciókkal hívták fel magukra a figyelmet.

Nemrég az Utolsó Nemzedék nevű klímavédelmi csoport aktivistái fekete folyadékot öntöttek a római Spanyol lépcső lábánál elhelyezkedő világhíres Fontana della Barcaccia szökőkút vizébe. Márciusban pedig összemázolták a firenzei Palazzo Vecchio falát narancsszínű festékkel. Hasonló támadások értek olyan műalkotásokat, mint például egy Van Gogh-festményt Rómában és egy Andy Warhol-autót Milánóban.

Sangiuliano élesen bírálta a Spanyol lépcsőnél történt incidenst.

Itt az idő, hogy kimondjuk: elég volt. Művészeti és kulturális örökségünk elleni módszeres vandalizmussal állunk szemben, amelynek az égvilágon semmi köze a környezetvédelemhez

– jelentette ki az olasz miniszter.

A rongálásokat elkövető klímaaktivisták ugyanakkor azzal érvelnek, hogy a kormány jelenlegi erőfeszítései a klímaváltozás megfékezésére nem elegendőek, és meglátásuk szerint a tüntetés legitim formáit alkalmazzák.