Letartóztatták a szakadár prédikátort, aki radikális szikhizmust hirdetett Indiában
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Letartóztatták az észak-indiai Pandzsáb államban Amritpal Szingh önjelölt prédikátort, a szeparatista khalisztáni mozgalom népszerű vezetőjét, aki önálló államot szándékozott létrehozni a szikh vallás követői számára.
A CNN kiemeli, a rendőrség március 18-án adott ki körözést ellene, a 30 éves férfi több mint egy hónapja szökésben volt.
A radikális szikh hitszónok és hívei korábban kézifegyverekkel, kardokkal és késekkel megrohamozták az ajnalai rendőrőrsöt, hogy kiszabadítsák kulcsfontosságú segítőjüket, Lovepreet Singh Toofant.
Sajtóforrások szerint Szingh önként adta fel magát a rendőrségen
– írja az MTI.
A hatóságok csupán annyit közöltek, hogy a férfit Moga városában vették őrizetbe, hozzátéve, hogy további részletekről később adnak tájékoztatást.
Szingh az elmúlt hónapokban vált hírhedtté arról, hogy a 30 millió lakosú Pandzsáb vidéki területein radikális szikhizmust hirdetett, és azt követelte, hogy a területen teremtsék meg a Khalisztán nevű szikh szeparatista államot.
Óriási hajtóvadászat
A rendőrség a szikh rendbontások miatt hajtóvadászatot indított Szingh ellen, ami miatt
27 millió embert maradt internet nélkül.
A kormány előzetes bejelentés nélkül állította le a szolgáltatást, részlegesen pedig Pandzsáb négy térségében a mobilok használatát. A leállás azonban megbénította az üzletmenetet, a vállalkozásokat, sőt az oktatást is. A kártyák használata és a digitális fizetés napokig szünetelt.
Indoklásuk szerint az álhírek terjedését akadályozta az intézkedés, amelyet március 23-ig rendeltek el.
Ezrek halálát okozta a szikh mozgalom
Khalisztán eszméjét már az 1980-as években és az 1990-es évek elején is hirdették szikh szeparatista mozgalmak a 30 milliós, 58 százalékban szikhek lakta államban.
A szeparatista törekvéseknek akkor több ezer halottja volt.
Az erőszak 1984-ben tetőzött, miután a hadsereg megtámadta a szeparatistákat az Aranytemplomnál, és legalább 400 embert megölt, köztük a hely radikális vezetőjét, Dzsarnail Szingh Bhindranvalét.
Ez az esemény vezetett ahhoz, hogy néhány hónappal később, október 31-én szikh testőrei meggyilkolták Indira Gandhi miniszterelnököt. Ezután szikhellenes zavargások törtek ki az országban, és ezrek haltak meg.