Tízezrek tüntettek a francia nagyvárosokban, a könnygázt is bevetették
További Külföld cikkek
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
Franciaország számos városában indultak tüntető menetek a hétfő reggeli órákban Emmanuel Macron új törvénye miatt, amely két évvel megemeli a nyugdíjkorhatárt. A szervezők országosan 500-650 ezer résztvevőt vártak: Párizsban mintegy 100 ezer tüntetővel számoltak (más esetben a május elsejei megmozdulásokon 100-160 ezer embert várnak).
A rendőrség felkészült az esetleges rendbontásokra, és egészen délig a helyzet többnyire nyugodt is maradt. Párizsban és más nagyvárosokban – első alkalommal – drónokat is bevetettek a hatóságok, hogy nyomon követhessék a történéseket.
May Day in France pic.twitter.com/6VnfunV3Pn
— Spriter (@Spriter99880) May 1, 2023
A május elsejei tüntetések előtt nem sokkal az Extinction Rebellion nevű klímaaktivista szervezet festékkel öntötte le az adóelkerüléssel vádolt Louis Vuitton Alapítvány épületének üveghomlokzatát.
A szakszervezet kész tárgyalni a kormánnyal
A nyugdíjkorhatárt két évvel megemelő törvény miatt nagyot esett Macron népszerűsége. Sophie Binet, a CGT szakszervezet vezetője egyenesen úgy fogalmazott, hogy Macron elszigetelődött a nyugdíjreformjával.
„A végrehajtó hatalom nem tud kormányozni a nép támogatása nélkül” – jelentette ki Binet a párizsi megmozdulások kezdete előtt. Hozzátette, hogy szakszervezete még nem döntött az esetleges tárgyalásokról a kormányzattal.
France: May Day protests in Paris
— Spriter (@Spriter99880) May 1, 2023
Like every May Day, a large number of people took to the streets of French cities to protest demanding fairer social conditions for all workers. pic.twitter.com/lDq2rUJvyB
Laurent Berger, a CFDT szakszervezet vezetője pedig arról beszélt, hogy Macron kormánya süket az utóbbi évtizedek legerőteljesebb társadalmi mozgalmának követeléseire. A BFM TV televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy
szakszervezete kész párbeszédet folytatni a kabinettel.
Egyben visszautasította azt a feltételezést, hogy a vezető szakszervezetek közötti, ritkának mondható szövetség egységének próbája most érkezett el azzal, hogy a nyugdíjreform törvényerőre emelkedett.
„A fizetésekre és munkakörülményekre vonatkozó más javaslatokat is le kell raknunk a tárgyalóasztalra” – tette hozzá Berger.