A szlovák államfő meghozta az ország jövőjét meghatározó döntést
További Külföld cikkek
- Így látták a vezető lapok és politikusok Szíria kormányának bukását
- A ravatalozón tért magához egy halottnak hitt nő Spanyolországban
- Meghalt egy magyar férfi, miután lakóbuszával lezuhant Olaszországban
- Megoldódott a rejtély: kiderült, hova menekült Szíria megbukott elnöke
- Jelentés érkezett Washingtonba, félteni kezdték „a románok nehezen kivívott demokráciáját”
Április elején írtunk róla az Indexen, hogy Ódor Lajos, a szlovák jegybank alelnökének neve is felmerült egy lehetséges szakértői kormány vezetőjeként.
Miután Samuel Vlcan földművelésügyi miniszter és Rastislav Kácer – az Orbán Viktort heves kritikákkal illető – külügyi tárcavezető is azt jelezte Zuzana Caputová államfőnek, hogy távoznak a tisztségükből.
Caputova erre így reagált:
Teljesen világos számomra, hogy mit fogok lépni.
A köztársasági elnök azzal fokozta a hangulatot, hogy hozzátette: döntését csak azután közli, hogy visszatér Pozsonyba Londonból, ahol jelenleg III. Károly koronázási ceremóniáján vesz részt.
A bejelentés előtt még találkozni fog kedden Eduard Heger ügyvezető miniszterelnökkel és Boris Kollár parlamenti házelnökkel – írja az Új Szó.
Két forgatókönyv
A Szlovákia kormányzásának jövőjét meghatározó döntés két fajta irányt vehet: vagy megmarad a mostani, Heger vezette kabinet, vagy ügyvezetői, másnéven szakértői kormányzat váltja fel azt.
A helyzetet bonyolítja, hogy a jelenlegi kormánytól a parlament még tavaly decemberben megvonta a bizalmat, és ezért ügyvezetői státuszban van, vagyis nem lehet új minisztereket kinevezni. Ezért ha megmaradna a jelenlegi kabinet, a megüresedő tárcavezetői posztokat a mostani kormánytagoknak kellene magukra vállalniuk – magyarázza a lap.
A szakértői kormány kinevezése azért lenne érdekes választás, mert hasonlóra még nem volt példa Szlovákia történetelmében. Ebben az esetben hivatalnokok, külső szakértők és köztisztviselők töltenék be a miniszteri posztokat. Mivel őket nem a parlamenti pártok, hanem az államfő jelöli a tisztségre, ezért
egy ilyen fajta kormányt tulajdonképpen a köztársasági elnök egy személyben irányíthatna.
A hivatalnokkabinetet jó eséllyel a magyar nemzetiségű Ódor Lajos vezetné, aki jelenleg a Szlovák Nemzeti Bank alelnöki posztját tölti be.
Heger – párttársaival együtt – természetesen elutasítja a hivatalnokkormány kinevezését, mivel az lényegében minden hatalmától megfosztaná. Boris Kollár parlamenti házelnök szerint a szakértői kabinet kinevezése óriási káoszhoz vezetne.
Az ellenzéki és parlamenten kívüli pártok, illetve a Szövetség mind támogatják a szakértői kormány kinevezését.