Titkos tárgyalást folytatott Kína és az Egyesült Államok
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Nemrég írtunk arról, hogy Csin Kang kínai külügyminiszter elengedhetetlennek nevezte a kínai–amerikai kapcsolatok normalizálását, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államoknak korrigálnia kell a tajvani kérdés kezelését.
Úgy tűnik, a két ország valóban a békére törekszik, ugyanis Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója és Vang Ji, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának (KKP KB) külügyi igazgatója mintegy nyolc órán át tárgyalt egy szállodában az osztrák fővárosban szerdán és csütörtökön.
Washingtoni információk szerint a találkozó időpontját Béccsel is csak néhány nappal korábban közölték.
A Fehér Ház őszintének és konstruktívnak nevezte a párbeszédet, egy névtelenül nyilatkozó illetékes pedig arról számolt be, hogy a februári ballonincidenst mindkét fél szerencsétlennek nevezte, és immár a kommunikációs csatornák újranyitására törekszik.
Sullivan és Vang sorra vette a kétoldalú kapcsolatokat érintő fontos kérdéseket, köztük Tajvan ügyét, és eszmecserét folytattak az ukrajnai válságról is.
A washingtoni hivatalos közlés szerint a találkozó része volt a „nyitott kommunikációs csatornák fenntartására és a verseny felelősségteljes kezelésére irányuló, folyamatban lévő erőfeszítéseknek”.
Kínai részről a megbeszéléseket érdeminek nevezték, a kínai Hszinhua hírügynökség pedig azt emelte ki, hogy Vang, aki a KKP KB Politikai Bizottságának is tagja, részletesen kifejtette országa határozott álláspontját a tajvani kérdésben. Vang és Sullivan megállapodott abban, hogy a jövőben mindkét fél használni kívánja a stratégiai kommunikációnak ezt a csatornáját.
Korábban elutasították a tárgyalást
Joe Biden amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök tavaly novemberi – a a G20-csúcstalálkozón történt – találkozóját nem követték magas szintű kétoldalú diplomáciai események. Antony Blinken külügyminiszter idén februárra tervezett egy pekingi látogatást, amelyet a kínai léggömbök egyesült államokbeli lelövése miatt keletkezett diplomáciai konfliktus következtében elhalasztott.
A Fehér Ház már kezdeményezte Blinken útjának programba vételét, valamint jelezte, hogy Janet Yellen pénzügyminiszter és kereskedelmi tárca vezetője, Gina Raimondo is készül a kínai fővárosba. Egészen a legutóbbi időkig Peking nem mutatott semmilyen hajlandóságot a közvetlen kapcsolattartásra, a látogatások rendszerének frissítésére.