A teljes lakosságot evakuálni kellett egy svájci faluból
Sürgősen kitelepítették egy apró svájci alpesi falu lakosait, mert kétmillió köbméternyi szikla közeli leomlása fenyegeti a községet. A graubündeni Brienz fölé magasodó sziklák mozgása váratlanul olyannyira felgyorsult, hogy a faluban lakó mintegy ötven embernek még ezen a héten el kell költöznie.
A lakosokat kedd este tájékoztatták a kitelepítés részleteiről, egyebek mellett arról, hogy legkésőbb pénteken 18 óráig mindenkinek el kell hagynia a községet.
A Graubünden kantonban, 1100 méteres magasságban található brienzi sziklák mozgása nem újdonság, de a legfrissebb mérések szerint jelenleg kétszer olyan gyorsan mozognak, mint néhány héttel ezelőtt.
A térség évszázadok óta mozgásban van, a falu húsz éve évente egy méterrel csúszik lefelé a völgybe. Már évek óta köztudott, hogy a falu fölötti, Insel (sziget) nevű sziklaképződmény veszélyt jelent, így a lakosok is tisztában voltak azzal, hogy előbb-utóbb el kell költözniük.
A Zürichi Egyetem szerint a kitelepítést az tette sürgőssé, hogy a következő napokban mindennap csapadék várható a térségben, ami felgyorsíthatja a kőtömbök mozgását – adta hírül az MTI.
Egyelőre nem biztos, hogy a kőgörgeteg magával sodorja a falut, de a legrosszabb forgatókönyv szerint akár egy tényleges hegyomlás is bekövetkezhet, ami azt jelentené, hogy a 100-200 kilométeres sebességgel lezúduló görgeteg 30 másodperc alatt megsemmisíti a települést.
A globális felmelegedés megváltoztatja az alpesi környezetet
A svájci falu esete komoly kérdéseket vet fel az egyes hegyi közösségek biztonságával kapcsolatban, mivel a globális felmelegedés megváltoztatja az alpesi környezetet – írja a BBC.
Svájc alpesi régiói különösen érzékenyek a globális felmelegedésre, hiszen ahogy a magasan a hegyekben lévő permafroszt olvadni kezd, a sziklák instabilabbá válnak. A falusiaknak most ideiglenes szállásokon várják, hogy a kőgörgeteg leomoljon, miközben azt remélik, hogy otthonaikban nem fog kárt tenni.