Európa megkezdte a felkészülést Joe Biden bukására
További Külföld cikkek
- Hiába akarják távol tartani a hatalomtól Orbán Viktor szövetségesét
- Januártól megszűnik a határellenőrzés a magyar–román határon
- Futótűz perzseli Kaliforniát, ezreket menekítettek ki
- A szerb elnök bejelentette: nyilvánosságra hozzák az újvidéki tragédia dokumentumait
- Gyerekek és nők is vannak a reggeli izraeli légicsapás áldozatai között
„Az EU és a jelenlegi amerikai kormányzat között példátlanul szoros együttműködés és koordináció van. Ez a legmagasabb szintekig ér” − mondta a CNBC-nek egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő.
Az EU tisztában van azzal, hogy ez az együttműködés nem magától értetődő, és a megközelítés megváltozhat, ha ismét egy olyan személy kerül a Fehér Házba, mint a korábbi elnök, Donald Trump. A közösség pedig megpróbálja kihasználni ezt a lendületet, hogy előbbre vigyen számos közös ügyet
− tette hozzá a tisztviselő.
Az Európai Unió láthatóan örült Joe Biden 2020. végi megválasztásának, miután Trump elnöksége alatt a transzatlanti kapcsolatok mélypontra kerültek. A két félnek eltérő nézetei voltak a kereskedelemről, a védelempolitikáról és a technológiáról − hogy csak néhány feszültséget okozó pontot említsünk.
Lehetséges, hogy a jelenlegi, Ukrajnáról szóló megállapodásoknak és a munkamódszereknek vége szakad, ha új elnök kerül a Fehér Házba.
Nehéz lesz a kapcsolat
− mondta Kevin Klowden, a Milken Intézet vezető globális stratégája a CNBC-nek telefonon arra a forgatókönyvre, ha egy republikánus jelölt venné át az elnökséget.
A hónap elején a CNN-nek nyilatkozva Donald Trump nem válaszolt arra a kérdésre, hogy Oroszországot vagy Ukrajnát akarja-e a háború győzteseként, és nem kötelezte el magát Kijev támogatása mellett. E mellett azt állította, hogy a konfliktus 24 órán belül véget érne, ha ismét ő kerülne hatalomra.
Ron DeSantis floridai kormányzó, aki várhatóan még ebben a hónapban elindítja a 2024-es elnökválasztási kampányát, azt mondta, hogy szerinte az Egyesült Államoknak nem kellene jobban belekeverednie az ukrajnai háborúba.
Európában felismerték, hogy bárki is lesz a következő amerikai elnök, természetesen az amerikai érdekeket tartja szem előtt, amelyek gyakran nem egyeznek meg Európáéval. Ennek bizonyítéka volt, amikor a Biden-kormányzat a szoros kapcsolat ellenére olyan példátlan zöldtámogatásokat vezetett be, amelyek veszélyeztették az európai gazdaságot. Az amerikai inflációcsökkentő törvény szintén engedményeket keresett.
Eközben 2024 júniusában uniós szintű választások esedékesek, és a brüsszeli tisztviselők nyíltan kijelentik, hogy
ez év végéig van idejük a szakpolitikai intézkedések befejezésére.
A tisztviselők úgy vélik, hogy januártól nem lesznek képesek új jogszabályokat elfogadni, mivel a törvényhozók a választási kampányra összpontosítanak.