Fontos megállapodás jött létre Lengyelország első atomerőművének építéséről
További Külföld cikkek
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
Az előzetes megállapodás szerint a Westinghouse három AP1000-es reaktort építene a pomerániai területen – értesült a tvp.info.
Ez egy fontos nap a lengyelországi atomenergia fejlesztése szempontjából és fontos nap a lengyel–amerikai kapcsolatok szempontjából is. A projekt ma új szakaszba lép
– írta Twitter-oldalán az együttműködéssel kapcsolatban a klíma- és környezetvédelmi miniszer.
Hozzátette, hogy idén nyáron előkészítik a tervezési és mérnöki munka következő szakaszát.
Minister klimatu i środowiska @moskwa_anna podczas podpisania umowy pomiędzy @PEJ_PL a konsorcjum @WECNuclearPL i @Bechtel: Niezwykle ważny dzień dla projektu jądrowego, rozwoju energetyki jądrowej w Polsce oraz relacji polsko-amerykańskich. Dziś projekt wchodzi w nowy etap. pic.twitter.com/YxjScKU97B
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) May 25, 2023
A lengyel lap szerint egy képzési központ létrehozásáról is döntöttek, amely nemcsak a lengyelországi nukleárisenergia-ipart, hanem Európa más országait is szolgálja majd.
A lengyel klímavédelmi minisztérium úgy fogalmazott, hogy a támogatási program segítségével a lengyel vállalatok készen állnak majd arra, hogy a legmagasabb színvonalú szolgáltatásokat nyújtsák.
A képzési központot az amerikai féllel közösen nyitnák meg – tették hozzá.
Függetlenedne az orosz energiától Lengyelország
Ahogy az Index is beszámolt róla, Lengyelország évtizedekig sikertelenül próbálkozott az atomenergia-termeléssel. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök 2022. októberében jelentette be, hogy az amerikai Westinghouse atomerőművet épít Lengyelországban.
Óriási változást látunk a lengyel és az európai gondolkodásmódban az atomenergiával kapcsolatban
– mondta Adam Juszczak, a Lengyel Gazdasági Intézet energetikai szakértője, aki hozzátette, „most már mindenki teljesen tisztában van azzal, hogy a fosszilis tüzelőanyagokat helyettesítenünk kell, különösen azt, amelyet Oroszországból importáltunk”.
A 2020-ban jóváhagyott lengyel atomenergetikai kormányprogram szerint Lengyelország 2043-ig hat atomreaktort tervez építeni. Az első, 1-1,5 gigawatt áramtermelési kapacitású reaktor után két-három évente létesítenének további, 6–9 gigawatt kapacitású erőműveket. A 2040-ig szóló lengyel energetikai kormányprogram szerint fokozatosan csökken majd a szénalapú energia aránya.