Valamennyi uniós országban bevezethetik a négynapos munkahetet
Schmit úgy látja, hogy sokan rajonganak az ötletért. „A fiatalabb generációknak van egy bizonyos elképzelésük a munka és a magánélet közötti egyensúlyról. Én nyitott vagyok a négynapos munkahétre” – tette hozzá az uniós biztos.
Nicolas Schmit ugyanakkor rámutatott, hogy egyelőre nincs konszenzus az EU-ban a rövidített munkahétről. Szerinte a szociális partnerek közötti megállapodások szükségesek ahhoz, hogy a tagállamok rábólintsanak a javaslatra.
„Bizonyos ágazatok nem hozzák lázba a munkavállalókat, a munkaidő csökkentése talán vonzóbbá teheti őket” – mondta Nicolas Schmit.
Az EU számára a legnagyobb probléma nem annyira a munkanélküliség, mint inkább a munkaerőhiány. Sok ágazat kétségbeesetten keres munkavállalókat, de nem találnak, mert az emberek nem akarnak ott dolgozni, vagy nem rendelkeznek a megfelelő képzettséggel – nyilatkozta Nicolas Schmit, írja az Euractiv.
Magyarországon is téma a rövidített munkahét
Egy friss, hazai kis- és középvállalkozásokat (kkv) kérdező felmérésből kiderült, a vállalatok közel harmada megfontolná a rövidebb munkahét bevezetését. A Cégmenedzser kutatása rámutat, a kkv-k fele gondolkodik HR-változtatások bevezetésén a munkaerő-kihasználtság és a hatékonyság növeléséért, valamint 60 százalékuk tervez valamilyen digitális beruházást is.
Négynapos munkahét: egyre több magyar vállalkozás nyitott rá
A munkáltatóknak a hatékonyság számít igazán.
A cégvezetők úgy nyilatkoztak, azért is nyitottak az újításra, mert a négynapos munkahét alatt dolgozóik hatékonyabban dolgoztak, mint a hagyományos rendszerben.