Joe Biden olyat tett, amit eddig még soha
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccskísérlet Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Június 2-án este először szólt közvetlenül a Fehér Ház dolgozószobájából, az Ovális Irodából az amerikai állampolgárokhoz Joe Biden amerikai elnök – tudósít róla többek között az ABC News.
A legtöbb hírcsatorna által főműsoridőben, élőben közvetített 12 perces beszédben Joe Biden a nemrég a Kongresszus által elfogadott adósságplafon felfüggesztéséről fejtette ki hosszabban a véleményét.
Az elnök szerint ugyan az alkuban nem lehetett minden félnek minden kívánságát teljesíteni, de a két párt együttműködésével elkerülték a legrosszabb forgatókönyvet, a technikai államcsődöt, aminek hatásai nem csak az amerikaiak életét és az ország gazdaságát érintették volna rosszul.
Szerinte ezt a kétpárti együttműködés nélkül nem tudták volna elérni, és beszéde elején többször is kitért arra, miért látja fontosnak, hogy a két mainstream amerikai párt együttműködjön a fontos kérdésekben.
Tudom, hogy a kétpárti együttműködés nehéz, ahogy az egység megteremtése is, de soha nem adhatjuk fel. Mert az ilyen pillanatokban, amilyeneket most élünk át, amikor az amerikai gazdaság és a világgazdaság összeomlásának a kockázata fennáll, nincs más út, függetlenül attól, milyen nehéz a politikai helyzetünk, egymást nem ellenségként, hanem amerikai társakként kell látnunk
– fogalmazott az elnök, aki a beiktatási beszédét megidézve hozzátette, az amerikaiaknak abba kellene hagyni az egymással való kiabálást, le kellene nyugtatni a kedélyeket, és együtt kellene dolgozniuk az ország fejlődése érdekében.
Emellett diplomatikusan megdicsérte mind Kevin McCarthy republikánus házelnöknek és csapatának, mind a Fehér Ház tárgyalóinak a munkáját. Mint mondta, mindenki felelősségteljesen cselekedett, a politikai érdek helyett pedig az ország javát nézték a tárgyalás során.
Levegőhöz jut a Biden-kabinet
Biden szombaton fogja aláírni a héten a Képviselőházban, majd a Szenátusban is megszavazott törvényjavaslatot, ami 2025 januárjáig nagymértékű kiadáscsökkentés mellett felfüggeszti az adósságplafon használatát, így mind az elnök, mind a Demokrata Párt és a Republikánus Párt levegőhöz jut.
Mint azt az erről szóló magyarázócikkünkben kifejtettük,
a döntéssel lényegében csak eltolták az adósságplafonról való megállapodást, mivel technikailag azt nem emelték meg, csak felfüggesztették.
Igaz, amikor 2025 januárjában lejár a felfüggesztés, akkor majd az adott szinten húzzák azt meg.
Ezzel Biden adminsztrációja levegőhöz jut, annak ellenére, hogy az alku érdekében nagyon sok, a demokraták és az elnök számára fontos szakpolitikai program költségvetését csökkentették, ráadásul az elkövetkezendő két évben lényegében csökkentenék a szövetségi állam kiadásait: 2024-ben ugyanis csak egy százalékkal költhet többet 2023-hoz képest az állam, ami a jelenleg 4,93 százalékos infláció mellett azt jelenti, kevesebb pénzt fordíthatnak a szövetségi programokra a jövőben.
Amellett, hogy az adósságplafon felfüggesztésével elkerülték a technikai államcsődöt, mindkét párt abban reménykedhet, hogy a 2024-es választások után megszűnik az osztott kormányzás, amivel könnyebb lesz majd hosszabb időre is megemelni az Egyesült Államokon kívül nem sok országban használt plafon mértékét.
Arról, hogyan jutottak a felek egyezségre, illetve miben állapodtak meg, bővebben ebben a cikkünkben írtunk, míg az adósságplafon körüli politikai harcokat, illetve magát az adósságplafont az alábbi cikkünkben fejtettük ki részletesen.