Ciprusi elnök: Haladnunk kell a föderális Európai Unió felé
A Földközi-tenger keleti részén fekvő szigetország tavaly megválasztott jobboldali elnöke az „Ez Európa” című plenáris vitasorozatban fejtette ki elképzeléseit az unió jövőjéről.
Véleménye szerint a nemzetközi kihívások az Európa-párti erők egyesítését kívánják meg, és az Európai Uniónak a közös politikák elmélyítésével kell erősebbé válnia, úgy, hogy a tagállamok többet adnak fel nemzeti szuverenitásukból. „Ezáltal hozzájárulnak a közös, nemzetek feletti intézmények megerősítéséhez, annak érdekében, hogy mindenki békében és biztonságban élhessen, javuljon minden európai állampolgár jövőképe, függetlenül attól, hogy honnan jön, és hol él” – hangsúlyozta.
Mint mondta, a közelgő európai választások sikere azon múlhat, hogy mennyire sikerül a választókat közel hozni az európai projekthez, és meggyőzni őket arról, hogy az Európai Unió nem elefántcsonttorony, hanem „a nép hangja” − közölte az MTI.
Hrisztodulidisz beszédében továbbá arra buzdította az Európai Uniót, hogy „minden megfelelő politikai és gazdasági eszközt” használjon fel a Ciprus északi részének Törökország általi katonai megszállásának megszüntetésére. Oroszország ukrajnai inváziójának párhuzamba állításával, hangsúlyozta, hogy a megszállás vége „a béke üzenetét küldené”.
A ciprusi elnök úgy véli, hogy hogy a török katonai jelenlét felszámolása a konfliktus egyetlen életképes megoldása, és a cél elérése érdekében az Európai Uniónak a lehető legnagyobb szerepet kell vállalnia, és az uniós diplomáciának új dimenzióban kell foglalkoznia a ciprusi kérdés kezelésével. Arra is rámutatott, hogy Észak-Ciprus török katonai megszállása akadályozza a migráció kezelését, mivel a Ciprusra érkező menekültek 90 százaléka Törökországból érkezik.
A ciprusi elnök „összehangolt európai szintű válaszlépést” sürgetett a migráció kezeléséről, amely a szolidaritáson és a menekültek egyenlő elosztásának elvén alapul.