Hosszú, mint egy banán, és nehezebb, mint négy hörcsög
A 13,372 centiméter hosszú és 801 gramm súlyú vesekő két világrekordot is megdöntött, amikor a Srí Lanka-i hadsereg orvosai június 1-jén eltávolították.
Korábban a Guinness-rekordok Könyve szerint a legnagyobb vesekő a hossza alapján 13 centiméter volt, amit Indiában állítottak fel 2004-ben, a súlya alapján pedig 620 gramm, amit Pakisztánban állítottak fel 2008-ban − közölte a CNN.
A Guinness World Records megerősítette, hogy mindkét rekordot megdöntötte a Srí Lanka-i kő, amelyet a colombói hadsereg kórházában távolítottak el.
A vesekövek olyan szilárd anyagdarabokból állnak, amelyek genetikai és környezeti tényezők miatt kristályosodnak ki a vesében, a húgyvezetékben vagy a húgyhólyagban.
Viszonylag gyakoriak, az emberek mintegy 10 százalékát érintik életük egy bizonyos pontján, és egyes tanulmányok szerint még gyakoribbá válhatnak.
A legtöbb típus megelőzhető a folyadékpótlással és a nátriumbevitel csökkentésével. A Mayo Klinika szerint a napi 2-3 liter víz fogyasztása segíthet a kisebb − 3 milliméternél kisebb átmérőjű − kövek eltávolításában a húgyúti rendszer átöblítése révén. A folyamat azonban közismerten fájdalmas.
A 3 milliméter átmérőjűnél nagyobb kövek eltávolításához gyakran kiterjedtebb kezelésre, például műtétre van szükség. Az ilyen kezelések közé tartozik a hanghullámok alkalmazása a kövek összetörésére vagy a hát alsó részén, egy kis bemetszésen keresztül végzett műtét.
Egy 2018-as tanulmány szerint a vesekövek előfordulási gyakorisága mind a férfiak, mind a nők körében növekszik az Egyesült Államokban.
A vesekő diagnózisának megerősítése érdekében az orvosok olyan képalkotó eljárásokat alkalmazhatnak, mint az ultrahang vagy a komputertomográfia (CT). A CT-vizsgálatok általános használatának növekedése az elmúlt 30 évben részben felelős lehet a vesekő-diagnózisok megnövekedett arányáért.