- Külföld
- ukrajnai háború
- fogolycsere
- hadifogoly
- kárpátalja
- katona
- oroszország
- ukrajna
- magyarország
- kárpátaljai magyarok
- magyar kormány
Ukrajna azonosította a Magyarországra szállított hadifoglyokat
További Külföld cikkek
- Politico: Robert Fico 500 millió eurós vesztegetési kísérlettel vádolja Volodimir Zelenszkijt
- Olaf Scholz szörnyű, őrült tettnek nevezte a magdeburgi támadást
- Dróncsapás érte Kazany városát, videókon a támadás
- Adna ezer eurót egy karácsonyfáért?
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
Oleh Kotenko eltűnt személyekért felelős ukrán biztos a Telegram-csatornáján számolt be arról, hogy csapata összehangolt munkájának köszönhetően tudomást szereztek azoknak a kárpátaljai származású, ukrán oldalon harcoló katonáknak a pontos hollétéről, akiket orosz fogságból Magyarországra szállítottak.
Kiderítettük hőseink nevét és a tartózkodási helyét. A hozzátartozóikat és az illetékes hatóságokat értesítettük
– közölte.
Az Ukrajinszka Pravda pénteki beszámolója szerint az ukrán biztos kiemelte, hogy ezidáig a 11-ből 7 ukrán állampolgárról egyáltalán nem voltak információik. Az említett katonák a különleges körülmények között eltűnt személyek egységes nyilvántartásában szereplenek mindaddig, amíg vissza nem térnek Ukrajna területére.
Ukrajna szerint a hadifoglyokat politikai célokra használnák fel Magyarországon
Ahogyan arról a hazai sajtóban elsőként beszámoltunk, a közelmúltban orosz fogságba esett, ukrán oldalon harcoló kárpátaljai katonákat szállítottak Magyarországra. A történtek nagy port kavartak a nemzetközi politikában.
Később kiderült, hogy a foglyok szabadon bocsátásáért felelős programot Semjén Zsolt mint egyházügyekért felelős miniszterelnök-helyettes látta el, és az eset összefüggésben van Ferenc pápa fogolyszabadítási missziójával. Ukrajnát senki sem értesítette a hadifoglyok elengedéséről. Az ukrán hírszerzés nemrég azt közölte: szerintük a hadifoglyokat Magyarországon politikai célokra, Oroszország éltetésére és Ukrajna kritizálására fogják felhasználni.
A történteket követően Bohdan Jaremenko ukrán parlamenti képviselő pengeéles kritikát fogalmazott meg Magyarországgal szemben. Az ukrán törvényhozás külügyi bizottságának volt vezetője a kárpátaljai hadifoglyok szabadon bocsátására reagálva azt írta: az ügy rávilágít a magyar–orosz kapcsolatok különlegességére, miközben Magyarország megszűnt az EU és a NATO politikájának részese lenni.
(Borítókép: Index)