- Külföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
- oroszország
- hadifogoly
- kárpátalja
- katona
- magyarország
- kárpátaljai magyarok
- dmitro lubinec
Kijev nem tud kommunikálni Magyarországgal a hadifoglyok hazatéréséről
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
„A magyar fél nem vette fel a kapcsolatot a hivatalunkkal. Személyesen kezdeményeztem a kommunikációt a magyar ombudsmannal. Még egy külön utat is szerveztünk neki Ukrajnába. Mindhiába” – mondta Dmitro Lubinec.
Szerinte Magyarország azt akarja megmutatni, az oroszok készek arra, hogy az ukrán állampolgárokat visszaadják Magyarországnak.
Dmitro Lubinec azt is hangsúlyozta, hogy az összes hadifoglyot azonosították, de ezt az információt még nem lehet nyilvánosságra hozni.
Az ukrán nagykövet egyelőre nem látogathatja meg a foglyokat. Ráadásul a magyarok nem veszik fel a kapcsolatot Ukrajnával mint érintett féllel – panaszkodott az ukrán ombudsman.
Ahogyan arról a hazai sajtóban elsőként beszámoltunk, közelmúltban orosz fogságba esett, ukrán oldalon harcoló kárpátaljai katonákat szállítottak Magyarországra. A történtek nagy port kavartak a nemzetközi politikában.
Később kiderült, hogy a foglyok szabadon bocsátásáért felelős programot Semjén Zsolt egyházügyekért felelős miniszterelnök-helyettes látta el, és az eset összefüggésben van Ferenc pápa fogolyszabadítási missziójával. Ukrajnát senki sem értesítette a hadifoglyok elengedéséről. Az ukrán hírszerzés nemrég azt közölte, szerintük a hadifoglyokat Magyarországon politikai célokra, Oroszország éltetésére és Ukrajna kritizálására használják fel.
A történteket követően Bohdan Jaremenko ukrán parlamenti képviselő pengeéles kritikát fogalmazott meg Magyarországgal szemben. Az ukrán törvényhozás külügyi bizottságának volt vezetője a kárpátaljai hadifoglyok szabadon bocsátására reagálva azt írta: az ügy rávilágít a magyar–orosz kapcsolatok különlegességére, miközben Magyarország megszűnt az EU és a NATO politikájának részese lenni.