A Huawei berágott, amiért az Európai Bizottság megszabadulna tőle
További Külföld cikkek
- Amikor karácsonykor együtt fociztak a lövészárkok között az ellenséges katonák
- Friss kutatásban kérdezték a lengyeleket a Magyarországon menedéket kapó lengyel politikusról
- Az elsüllyedt orosz teherhajó tulajdonosa szerint terrortámadást hajthattak végre ellenük
- Nagy tűz ütött ki a Trónok harca egyik forgatási helyszínén
- Szent kaput nyitott egy római börtönben Ferenc pápa
Csütörtökön jelentette be egy közleményben Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős francia biztosa, hogy az Európai Bizottság a jövőben tartózkodni fog a kínai Huawei és ZTE hardvereinek használatától, hogy így csökkentse a két kínai cégtől való kitettségét.
Mint arra a biztos a közleményben emlékeztet, az Európai Unió még 2020 januárjában fogadott el egy olyan eszközkészletet az 5G hálózatok biztonságára vonatkozóan, amely lehetőséget adna a tagállamoknak, hogy a „magas kockázatú szállítókat” korlátozza, vagy kizárják a hálózatból – a közleményben külön megemlítve a két kínai céget.
Mint ahogy arra a biztos felhívja a figyelmet, az eszköztárat mind a 27 tagállam átültette a saját jogrendszerébe, ugyanakkor eddig mindössze 10 ország használta e jogosítványokat. Emiatt fogadtak el csütörtökön egy második jelentést, amelyben az Európai Bizottság megerősítette, hogy azok a tagállamok, amelyek már használták ezeket a jogosítványokat a két kínai cég ellen, azok biztonsági okokból helyesen tették.
#5G security matters.
— Thierry Breton (@ThierryBreton) June 15, 2023
As of today, the EU Commission will not procure connectivity services that rely on equipment from #Huawei and #ZTE. https://t.co/3Y7MUZZrZ9 pic.twitter.com/JkFAas2Vao
Emellett felszólította a tagállamokat és a telekommunikációs szolgáltatókat, hogy gyorsítsák fel a „magas kockázatú szállítók” lecserélését, mivel az 5G hálózatok biztonsága létfontosságú a gazdaság biztonsága és szuverenitása kapcsán. Hogy az Európai Bizottság példát mutasson, bejelentette azt is, hogy a jövőben az Európai Bizottság nem vásárol olyan csatlakozási szolgáltatást, amely a két kínai cég berendezkedéseire támaszkodik.
Ugyanakkor nem meglepő módon a két érintett kínai cégnél nem igazán elégedettek Breton szavaival.
A Huawei közleményben fejtette ki, hogy mennyire „határozottan ellenzi, és nem ért egyet” a biztos közleményében lefektetett állításokkal. A kínai techvállalat kifejtette, a Bizottság lépése szerintük „nyilvánvalóan nem az 5G hálózatok ellenőrzött, átlátható, objektív és technikai értékelésén alapult”.
Hozzátették, szerintük a Bizottság eljárása, hogy kivezetik a két kínai céget a rendszereikből, és ezt megkövetelik az uniós intézménnyel kapcsolatban álló szervezetektől és cégektől is, szerintük diszkriminatív, és nem lehet megfelelő jogi eljárás nélkül ezt így bevezetni. Emellett kiemelték, a Huawei jogait az uniós és tagállami előírásoknak védenie kell, az pedig, hogy magas kockázatú beszállítóként címkézik a céget, az sérti a szabad kereskedelem elveit.
Svédországban már bukott a Huawei egy pert
Mint arra az Euractiv felhívja a figyelmet, a biztos azért tartja biztonságilag kockázatosnak a két kínai vállalatot, mert a kínai törvények arra kényszeríthetik a vállalatokat, hogy akár adatot is adjanak át a kínai államnak,
így fennáll az ellenséges hatalommal való összejátszás veszélye – állítja a biztos.
Mint arról korábban beszámoltunk, Amerikában például emiatt betiltották az eszközöket, sőt az FBI szerint Kína a techcég segítségével még atomtitkokat is megtudhatott.
Ennek ellenére, mint Breton is mondta, sok tagállam továbbra is használ Huawei és ZTE, vagy más kínai cégektől kiépített rendszereket. Példaként a lap Németországot említi, ahol egyébként a német kormánykoalíció között a Kínával való viszony kapcsán nincs egyetértés a merkeli pragmatizmust követő Olaf Scholz SPD-s kancellár és az euroatlanti irányultságú Annalena Baerbock zöld külügyminiszter között.
Az Európai Bizottság egyébként a jövő héten fogja bejelenteni az új gazdaságvédelmi stratégiáját, amiben vélhetően további kereskedelempolitikai korlátozásokat fog megfogalmazni bizonyos kínai vállalatok ellen.
Mint azt a Politico hozzáteszi, a Huawei korábban már perre ment hasonló okból Svédországgal, amiért szerintük a svéd hatóságok jogtalanul zárták ki a kínai céget az 5G hálózatból, ugyanakkor a per során a cég alulmaradt az állammal szemben.
(Borítókép: Carsten Koall / Getty Images)