Fontos találkozó: Kína elnöke fogadta az Egyesült Államok külügyminiszterét
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Az államfő kijelentette, hogy a találkozón előrelépést értek el az amerikai–kínai kapcsolatokban, és leszögezte, hogy
a világnak stabil viszonyra van szüksége a két ország között.
A köztük folyó párbeszédnek „mindig az őszinte és kölcsönös tiszteleten kellene alapulnia” – tette hozzá Hszi a kínai állami média beszámolója szerint. A Bloomberg szerint azt is közölte, hogy a két félnek bizonyos kérdésekben sikerült megállapodnia egymással, és ez „nagyon jó” (hogy mely kérdésekben állapodtak meg, azt nem fejtette ki). Mindeközben Vang Ji kínai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a feleknek választaniuk kell „párbeszéd és konfrontáció, együttműködés és konfliktus közt”.
Antony Blinken elmondta a kínai vezetőnek, hogy Joe Biden amerikai elnök szerint az Egyesült Államoknak és Kínának kötelessége rendeznie a viszonyát, és Washington elkötelezett is ennek érdekében – tudatta az amerikai külügyminisztérium. A tárca részéről Matthew Miller szóvivő is „produktívnak” nevezte a találkozót.
Joe Biden és Hszi Csin-ping is találkozhat
A Bloomberg szerint a találkozó után sokan arra számíthatnak, hogy javul Kína és az Egyesült Államok kapcsolata. Ezenkívül azért is volt pontos a hétfői meeting,
mert ezzel a találkozóval készítették elő Joe Biden és Hszi Csin-ping találkozóját, amelyre még ebben az évben sor kerülhet.
A megbeszélésre alig néhány hónappal azután került sor, hogy az Egyesült Államok és Kína viszonya a mélypont közelébe ért, miután kínai kémballonokat észleltek az Egyesült Államok légterében. Blinken akkor le is mondta pekingi útját a botrány miatt. Azóta a felek viszonya javult, de Tajvan helyzete és számos gazdasági-politikai kérdés miatt továbbra is érdekellentét van köztük.