Mélyül az Egyesült Államok és India együttműködése
További Külföld cikkek
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
- Orosz tankerhajó szabotázsa okozhatta a kábelszakadást a Balti-tengeren
- Magyarország kiadta az antifa-támadások másodrendű vádlottját Németországnak
- Mennyi ereje és ideje maradt Iránnak, hogy újjáépítse ripityára vert szövetségeseit?
- Euronews: Azerbajdzsán szerint az oroszok lőhették le a lezuhant gépet
Joe Biden és Narendra Modi csütörtökön a Fehér Házban tartott hivatalos megbeszélés után tartott sajtótájékoztatót, amelyen az amerikai elnök a két ország közötti kapcsolatokat minden korábbinál erősebbnek, szorosabbnak és a világ számára az egyik leginkább mélyrehatónak nevezte.
Kiemelte, hogy India kétmilliárd dollár amerikai befektetést hajt végre termelő-gyártókapacitások formájában, és méltatta az indiai nemzeti légitársaság döntését a több mint 200 Boeing típusú utasszállító repülőgép megvásárlásáról, ami amerikai munkahelyeket teremt.
A találkozóról kiadott közlemény szerint az amerikai General Electric az F/A–18 Hornet vadászgépekben használt F414-es hajtóműveit licencszerződés keretében az indiai Hindustan Aeronautics vállalattal közösen gyártják majd.
A katonai együttműködés keretében India jelezte szándékát fegyverrel felszerelt harci drónok megvásárlására az Egyesült Államoktól. Emellett katonai innovációról szóló és hadihajók fenntartására vonatkozó együttműködésről is megállapodás született.
Indiai űrhajós is eljuthat a Nemzetközi Űrállomásra
Az amerikai–indiai csúcstalálkozó keretében született döntések között szerepel, hogy India csatlakozik a Hold és Mars meghódítását célzó amerikai kezdeményezésre született Artemis-programhoz, valamint kétoldalú megállapodás keretében jövőre indiai űrhajós is eljuthat a Nemzetközi Űrállomásra.
Az amerikai elnök és az indiai miniszterelnök megállapodott a félvezetők gyártására és kritikus ásványok kiaknázására vonatkozó együttműködésről is, valamint az indiai- és csendes-óceáni térség biztonságát érintő kérdésekről. A tárgyaláson emellett a klímaváltozás elleni fellépésről, az energiaátmenetről, és orvostudományi kutatásokról, valamint a rákkutatás kiterjesztéséről is szó volt.
Az MTI beszámolója szerint a kétoldalú találkozó után tartott sajtótájékoztatón az emberi jogok indiai helyzetére vonatkozó kérdésre Joe Biden úgy válaszolt, hogy indiai tárgyalópartnerével őszintén beszéltek a demokratikus értékekről, és tisztelettel viszonyulnak egymáshoz. Narendra Modi megállapította, hogy India demokrácia, ahol nincs helye diszkriminációnak, mert a demokrácia és emberi jogok egymást feltételezik.