Hogyan fogunk így leválni az orosz energiahordozókról?
További Külföld cikkek
- Tűlélhető az atomcsapás a saját magánbunkerünkben?
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
Szijjártó Péter jelentette be, hogy 128 kilométer hosszú kőolajvezeték épül Magyarország és Szerbia, Algyő és Újvidék között az ellátásbiztonság erősítése érdekében. A Mol és a Transnafta együttműködésében tervezett csővezeték létesítéséről szóló szerződést a szerb–magyar kormánycsúcson írták alá.
A kőolajvezetékkel összekötnének két szerb finomítót, Pancsevót és Újvidéket a Barátság kőolajvezeték-rendszerrel. A vezeték által Szerbia közvetlenül kaphatna oroszországi kőolajat. Négy év alatt készülhet el, és 157 millió euróba kerülne, ami mostani árfolyamon 60 milliárd forintnak felel meg. A pénzt a magyar Mol és a szerb Transnafta adná össze, és az építést is ők valósítanák meg – írja az Infostart.
A Transnafta jelenleg tengeri úton, egy horvátországi kikötőn keresztül kap orosz olajat, valamint az Adria-vezetéken keresztül.
A tényleges vásárló a NIS nevű szerbiai cég, amely egyébként az orosz Gazprom tulajdonában van, így a szankciók miatt most nem tudnak orosz olajat vásárolni. Négy év múlva azonban ez lehetővé tenné a közvetlen vásárlást
– fogalmazott Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője. A szakember szerint Szerbiának egyre fontosabb szerepe van a magyar földgázellátásban, mert a legfontosabb, Oroszországból érkező vezeték, a Török Áramlat Szerbián keresztül érkezik Magyarországra.
Magyarország négy és fél milliárd köbméter gázt vásárol a Gazpromtól, és ebből három és fél milliárd ezen a vezetéken keresztül érkezik. A képet tovább árnyalja, hogy 2024 után megszűnik az ukrán–orosz gázszerződés, és utána logikusan a teljes négy és fél milliárd ezen az úton jut el majd hozzánk
– tette hozzá a szakértő, aki szerint Szerbiának is fontos Magyarország, mert komoly tárolói kapacitással bírunk, miközben a szerbeknek alig, és ezért telente félmilliárd köbmétert Szerbia Magyarországon tárol.
Hogyan válunk le az orosz energiahordozókról?
Az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint mind a kőolajban, mind a földgázban láthatóak bizonyos erőfeszítések a kormány részéről.
A Mol már elkezdte a leválást az orosz kőolajról, hiszen például a pozsonyi finomítójában már 30-40 százalékban nem orosz olajat dolgoznak fel, és ezt az arányt az év végére 60-70 százalékra kell növelni. A Mol azt is bejelentette, hogy ennek érdekében – jelentős beruházással – új üzemeket épít. Az orosz kőolaj ugyanis különbözik a többitől.
Pletser Tamás szerint a gáz esetében sokkal lassabban haladunk, de az LNG-forrásokhoz is egyre jobban hozzáférünk majd, és Romániából is lehet hamarosan földgázt behozni. Itt most járultak hozzá a fekete-tengeri mezők kiaknázásához. Ez azt jelenti, hogy 2027-től kezdve Románia felől akár évi egy-kétmilliárd köbméter földgázt is kaphat Magyarország.