Sztrájkba léptek a H&M dolgozói Spanyolországban
További Külföld cikkek
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
- Pont egy kínai teherhajó alatt sérültek meg a távközlési kábelek a Balti-tengeren
Spanyolországban június 19-én szakadtak meg a hónapokig tartó tárgyalások a szakszervezetek és a H&M Group között, ami a június 20-án kezdődött munkabeszüntetés-sorozathoz vezetett, és mostanra július első két szombatjára is kiterjesztették a sztrájkot.
Múlt hét csütörtökön 24 órás sztrájkot tartottak, a H&M csoport spanyolországi alkalmazottainak 80 százaléka csatlakozott, a munkabeszüntetés 100 üzlet bezárását eredményezte – áll a szakszervezetek közleményében.
A közvetítői tárgyalások ezen a héten kezdődnek
– nyilatkozta a helyi szakszervezeti vezető Ángeles Rodríguez Bonillo.
Befagyasztott bérek, túlterheltség
A munkabeszüntetéshez csatlakozók azt kívánják elérni, hogy a fizetésük a megélhetési költségek jelentős emelkedését és a Covid-19-világjárvány alatti elbocsátásokkal összefüggő megnövekedett munkaterhelést tükrözze.
A svéd divatipari óriás a sztrájk által érintett spanyolországi üzletek bezárására kényszerült a nyári kedvezményes értékesítési szezon közepén – írja az MTI. A hétfői munkabeszüntetés már a harmadik alkalom volt júniusban a spanyolországi H&M Group-alkalmazottak körében, munkavállalók százai gyűltek össze a legnagyobb madridi H&M-üzlet előtt.
Ángeles Rodríguez Bonillo szakszervezeti vezető nyilatkozata szerint a dolgozók fizetése évek óta be van fagyasztva, azonban most már tarthatatlannak ítélték helyzetüket a gazdasági környezet és a magas megélhetési költségek miatt.
Részmunkaidős, bizonytalan foglalkoztatás
Az UNI Europa európai szolgáltatóipari szakszervezeti szövetség szerint a spanyolországi munkabeszüntetés a H&M hozzáállásának megváltozását tükrözi: bizonytalanabb, részmunkaidős szerződéseket ajánlanak azokban a nagyobb üzletekben, amelyek online rendeléseket is fogadnak.
A menedzsment ezen lépése azonban nem elszigetelt jelenség, még a cég hazájában, Svédországban is bizonytalan helyzetbe kerültek a H&M munkavállalói
– mondta Oliver Roethig, az UNI Europa regionális titkára.
A H&M tavaly megtakarítási akcióba kezdett a költségek jelentős növekedése miatt, amit csak részben hárított át a pénzszűkében lévő vásárlókra. A H&M június közepén arról számolt be, hogy stagnált a bevétele a május végével záródott pénzügyi második negyedévében az elemzők által várt 1 százalékos bővülés helyett.