Hiába a béketárgyalás, megint összecsaptak az azeriek és az örmények
További Külföld cikkek
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítani, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
- Puccs Dél-Koreában: betiltották a pártokat, de a parlament ellenáll
Beszámolójuk szerint mindezt az Armenpress örmény hírügynökség közölte az örmény szeparatista enklávé haderejének közlésére hivatkozva. A hegyi-karabahi közlemény szerint az azerbajdzsáni hadsereg tüzérségi fegyvereken kívül drónokat is bevetett az örmény állások ellen Martuni és Martakert térségében.
A Szabad Európa szerint mindeközben Azerbajdzsán védelmi minisztériuma azt állította, hogy az örmények tüzérségi csapást hajtottak végre ellenük, és egy katonájuk megsebesült.
A francia AFP hírügynökség szerint az örmény szeparatisták egy későbbi közleményben azt írták, hogy a csapások után lenyugodott a helyzet a határnál. Hozzátették azt is, hogy
az összetűzésre aközben került sor, hogy Örményország és Azerbajdzsán egy háromnapos béketárgyalást tart jelenleg az Egyesült Államok közvetítésével.
A háromnapos tárgyalást Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere nyitotta meg. Mint az AFP megjegyzi, hagyományosan Oroszország volt a közvetítő a két ország közti tárgyalásokon, de most az ukrajnai invázió miatt az Európai Unió és az amerikaiak magukhoz ragadták a kezdeményezést.
Az azeriek és az örmények évtizedek óta vitatják egymás közt Hegyi-Karabahot. Nemrég felmerült, hogy a fegyveres konfliktust megoldhatja az, hogy Örményország miniszterelnöke közölte: hajlandó lemondani a területi követeléseikről, ha az azeriek biztosítják az ott élő örmény kisebbség jogait.
Azonban a régióban élő örmények ezt nem fogadták el, és saját kormányzatot kiáltottak ki, ami veszélyeztetheti azt, hogy sikerül-e megoldani a konfliktust.