- Külföld
- orosz-ukrán-konfliktus
- háború
- vlagyimir putyin
- wagner-csoport
- lázadás
- nemzetközi bíróság
- jevgenyij prigozsin
Vlagyimir Putyint felelősségre vonhatják a Wagner-csoport bűneiért
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter a RIA Novosztyinak: Az amerikai kormányzat politikai bosszút indított Magyarország ellen
- Politico: Robert Fico 500 millió eurós vesztegetési kísérlettel vádolja Volodimir Zelenszkijt
- Olaf Scholz szörnyű, őrült tettnek nevezte a magdeburgi támadást
- Dróncsapás érte Kazany városát, videókon a támadás
- Adna ezer eurót egy karácsonyfáért?
Mint megírtuk, Vlagyimir Putyin orosz elnök legutóbbi nyilatkozataiban azt mondta, hogy a Wagner-csoportot teljes egészében az orosz állam finanszírozta. Ez azért is meglepő, mert Oroszország többször is tagadta, hogy köze lenne a zsoldoscsoporthoz, valamint ragaszkodott ahhoz az állásponthoz, hogy az jogilag nem is létezik.
Az orosz elnök szerint az állam 86 milliárd rubelt költött a Wagner-csoportra tavaly május óta. Putyin hozzátette, hogy a zsoldoscsoport vezére, Jevgenyij Prigozsin ebben időszakban majdnem ugyanennyi pénzt keresett élelmiszer- és vendéglátóipari vállalkozásaiból.
A következmények
A The Guardian beszámolója szerint Putyin állítása, miszerint Oroszország finanszírozta a Wagner-csoportot, megkönnyítheti a háborús bűnökkel kapcsolatos bírósági eljárás folyamatát. A Nemzetközi Bíróság ugyanis így felelősségre vonhatja az elnököt és az orosz államot a zsoldos harcosok által elkövetett háborús bűnök miatt – vélik nemzetközi jogi szakértők.
Putyin kijelentései jelentős következményekkel járhatnak abból a szempontból, hogy most már az orosz állam, valamint ő maga is felelősségre vonható a Wagner-csoport tetteiért – mondta Philippe Sands jogi professzor.
Dapo Akande jogász szerint a Wagner finanszírozása jogilag nem teszi automatikusan felelőssé Putyint vagy Oroszországot a zsoldosok bűneiért, azonban nagy jelentőséggel bír, hogy az orosz elnök elismerte: bizonyos értelemben hozzájárult ahhoz, amit ez a csoport tesz.
Korábban Putyin elhatárolódott a 2014-ben alapított Wagnertől, és Moszkva többször is tagadta, hogy köze lenne a csoporthoz. A Kreml szóvivője 2018-ban azt mondta, Oroszországban nincsenek katonai magáncégek.