Luxusutazás lett a mekkai zarándoklat
További Külföld cikkek
- Holttestet találtak egy repülőgép futóművében
- Több ember meghalt Aszad híveinek véres támadásában
- Ismét megrongálódott egy kábel a Balti-tengeren, akár szabotázs is lehetett
- A húszi lázadók rakétát lőttek ki Közép-Izraelre
- Orosz bloggerek szerint a légvédelmük lőhette le a Kazahsztánban lezuhant gépet
„A foglalások száma az idén alaposan visszaesett. Sokak számára túl drága” – idézte a BBC az egyik egyiptomi utazásszervező cég alkalmazottját. Névtelenséget kért attól tartva, hogy az ország gazdasági helyzetére utaló megállapítása nemtetszést vált ki.
A legnépesebb arab országban a legolcsóbb, a kormány által támogatott zarándoklat 6000 dollárba, több mint kétmillió forintba, a tavalyi árak duplájába kerül. A drágulásra az egyiptomi font erőteljes leértékelődése a magyarázat, amely tavaly március óta több mint 50 százalékot veszített az értékéből az amerikai dollárhoz képest. A megélhetési költségek az egekbe szöktek, az éves maginfláció pedig májusban elérte a 40 százalékot.
A lakosság csaknem egyharmada a kormány által meghatározott szegénységi küszöb alatt élt már a járvány előtt is. Arányuk vélhetően csak emelkedett a Világbank becslése szerint.
Egy nyugdíjas egyiptomi köztisztviselő öt éven át spórolt, hogy el tudjon menni a haddzsra. Amikor azonban meglátta az árlistát, ledöbbent.
A megtakarításom nem elég az útra
– panaszolta a neve elhallgatását kérő özvegy, öt gyermek anyja. Pedig a haddzs volt az „álma”, amelytől azt remélte, hogy „megtisztítja a lelket”.
A nő már négyszer járt Mekkában néhány kisebb rituálén, amelyekre az év bármely szakában sor keríthető. Ezúttal a rendszer egy kiskapuját használta ki, hogy ne mulassza el a zarándoklatot.
„A haddzsvízum helyett három hónapos turistavízumot kaptam, és egy hónappal a haddzs kezdete előtt érkeztem Mekkába” – mesélte. Azt mondta, ez volt az „egyetlen lehetősége” az utazásra.
Mekkai zarándoklata négyötödével olcsóbb volt, mint az egyiptomi kormány által támogatott haddzscsomag.
Csökkenő állami támogatás
A haddzs az iszlám öt pillérének egyike. A muszlimok életük során legalább egyszer kötelesek elutazni Mekkába – ha fizikailag képesek erre, anyagilag pedig megengedhetik maguknak.
A zarándoklat az iszlám dul didzsa holdhónap nyolcadik napján, az idén a Gergely-naptár szerint június 26-án kezdődött, és öt-hat napig tartott. A haddzs általában 1,5-2 millió zarándokot vonz. A világjárvány óta az idén először a szaúdi hatóságok teljes kapacitást engedélyeztek. Tavaly például csak az állami lutri nyertesei zarándokolhattak Mekkába, méghozzá méregdrágán.
Szaúd-Arábia éves kvótában határozza meg a zarándokok számát a muszlimok népessége alapján.
A legnagyobb kvóta Indonéziát, a világ legnépesebb, 270 millió lakosú muszlim országát illeti meg, ahonnan az idén 221 ezer hívő kapott lehetőséget a haddzsra.
Jakarta azonban hatvanról ötven százalékra csökkentette a zarándoklat dotálását. Az indonéz zarándokok az idén 3220 dollárt fizetnek az útért, amely tavaly 2660 dollárba került.
Háborús akadályok
Sok muszlimot a kiadások hátráltatnak a kötelező haddzs elvégzésében, Jemenben azonban – Szaúd-Arábia háború sújtotta és elszegényedett déli szomszédjánál – a helyzet ennél is szövevényesebb.
Az országot egy 2015-ben kiéleződött konfliktus sújtja. A szaúdiak vezette katonai koalíció azok után avatkozott be, hogy az Irán által támogatott lázadó húti mozgalom átvette az ellenőrzést az ország nagy része felett. A harcok több mint százötvenezer ember halálát okozták, és a világ egyik legnagyobb humanitárius katasztrófáját idézték elő.
A jemeni zarándokok – hét év után először – a felkelők által ellenőrzött fővárosból, Szanaából közvetlenül Szaúd-Arábiába repültek a haddzsra.
Nekik fejenként 3000 dollárba került a zarándoklat, ami tekintélyes összeg egy olyan országban, ahol a 30 milliós lakosság csaknem háromnegyede humanitárius segélyre szorul, 17 millió ember pedig nem tudja, mikor eszik legközelebb.
„Hét éve, 2016-ban ennek kevesebb mint a feléért zarándokoltam Mekkába. Az idén túl drága nekem” – kesergett egy jemeni újságíró.