Kína sakkot adott a Nyugatnak, elmérgesedett a játszma

GettyImages-1527769426
2023.07.13. 11:58
Kína rálépett a gázra, és megállíthatatlanul robog a technológiai önellátás felé. Az Egyesült Államok gyorsan reagált, és erősen támogatja a belföldi gyártást számos csúcstechnológiában – ismertette elemzésében a Makronóm Intézet. Az Európai Uniót viszont lassítják a bonyolult bürokratikus rendszerek, részben ezért lépéshátrányba került a nagyhatalmakkal szemben.

Az elmúlt időszak kínai gazdasági térnyerése aktív válaszlépésre készteti a nyugati országokat, amelyek egyre inkább felélesztik a hagyományos értelmezésű iparpolitikát. Ezzel egy-egy vállalat vagy iparág versenyképességének javítását, szűkebben nézve pedig a gazdaság iparági struktúrájának megváltoztatását segítik állami intézkedéseken keresztül – magyarázza elemzésében a Makronóm Intézet.

Kína válaszlépésre kényszeríti a Nyugatot

– jelezte a gazdaságkutató intézet. Ismertették, hogy az Egyesült Államok korán lépett, és elkezdte jelentős ösztönzőkkel támogatni a belföldi gyártást számos csúcstechnológiában. Az EU különböző keretösszegű programjainak felhasználási területei között ezzel szemben átfedések vannak, végrehajtásukat pedig nagyon bonyolult bürokratikus procedúrák jellemzik. Az elmúlt években a nyugati világ gazdaságpolitikai fogalomkészletébe pedig visszatért az aktív iparpolitika.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió, valamint a nyugati intézmények évtizedeken át a minél szabadabb nemzetközi kereskedelmi rendszer megerősítése mellett léptek fel, ezért ez a 180 fokos fordulat alapjaiban alakíthatja át a világgazdasági környezetet – állapította meg a Makronóm Intézet.

Korábban Balás Péter nyugalmazott nagykövet beszélt arról, hogy az Egyesült Államokban is megjelent egyfajta protekcionizmus, amely részben abban nyilvánul meg, hogy az amerikai vállalatok nagyon jelentős kormányzati támogatást kapnak, mindezt a zöldátállás nevében.

Kapcsolódó
Amerika elkezdte húzogatni Európa bajszát

Amerika elkezdte húzogatni Európa bajszát

A tét kontinensünk versenyképessége.

A 2010-es évtizedet Kína nyerte meg

Az új trend hátterében elsősorban a gazdaságát állami beavatkozásokkal erősen befolyásoló Kína felemelkedése áll, amely visszafogott becslések szerint is évi mintegy 227 milliárd euró (a GDP-jének az 1,7 százaléka), de egyes szakértők szerint akár évi 630 milliárd euró (a kínai GDP 4,9 százaléka) támogatást allokál a teljes kínai iparra – utóbbi GDP-arányosan a 2019-es amerikai, német vagy francia ipari támogatások tíz-tizenkétszerese.

KÍNA GDP-ARÁNYOSAN 10-12-SZER ANNYI TÁMOGATÁST FORDÍTOTT IPARFEJLESZTÉSRE A MÖGÖTTÜNK HAGYOTT ÉVTIZEDBEN, MINT AMENNYIT NÉMETORSZÁG, FRANCIAORSZÁG VAGY AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK

Kapcsolódó

– erre korábban György László világított rá elemzésében. A kormánybiztos kiemelte, hogy ennek eredményeként kialakult egy olyan helyzet, hogy Európa 98 százalékban függ a digitális és zöldátállás terén Kínától. Mindezt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, vagyis Európa első számú vezetője is beismerte két évvel ezelőtt az Európai Ipar Napjai rendezvénysorozatra küldött videóüzenetében. 

Kapcsolódó
Kína olyat lépett, amin Brüsszelben csak pislognak

Kína olyat lépett, amin Brüsszelben csak pislognak

Váratlan fordulat az EU–Kína-kapcsolatokban.

Kína 2015-ben hirdette meg a Made in China 2025 nevű iparfejlesztési programot, amelynek prioritásai időközben megváltoztak, szemlélete továbbra is erősen hat gazdaságstratégiájukra. Peking a technológiai önellátást tűzte ki célul, amelynek kapcsán a zöldipar és a félvezetőgyártás kiemelt fontosságot élvez – jelezte a Makronóm Intézet.

Az elemzésben ismertették, hogy a számok is igazolják Kína törekvéseit: az Európai Bizottság becslése szerint 2023 januárjáig Kína 260 milliárd eurónyi állami befektetést jelentett be a zöldiparágakban, amelyet június végén további 66 milliárd eurós támogatási csomaggal bővített ki a következő négy évre, a hazai elektromos járművek adótámogatását célozva. Peking a hazai félvezetőgyártás kiépítésére 2024 és 2029 között 132 milliárd eurót tervez fordítani, ezen belül is legnagyobb arányban a gyártóeszközökre, az anyagfejlesztésre és a hardvertechnológiára.

A Nyugat válaszlépésre kényszerült

A három globális szereplő iparpolitikájának fókuszában a 2020-as években a zöld- és a klímasemlegességet megcélzó technológiák, a félvezetőgyártás, a kutatás-fejlesztés és az innováció áll, így a támogatások is erre a három területre koncentrálódnak – mutatott rá a gazdaságkutató intézet, kitérve arra, hogy a gazdaságba való közvetlen állami beavatkozás jellemzően kívül esik a nyugati országok gazdaságpolitikai eszközkészletén. Ennek köszönhetően a csupán néhány éve (újra)éledező iparpolitika olyan közvetett eszközökhöz fordul, mint az állami befektetés, az adókedvezmények és -jóváírások vagy a kedvezményes kölcsönök.

Az Egyesült Államok korán lépett

Az aktív iparpolitika nyugati feltámasztását Washington kezdte meg a Trump-adminisztráció alatt, Kína felemelkedésére reagálva, és a várakozásokkal ellentétben Joe Biden sem tért le erről az útról.

Az Egyesült Államok elkezdte jelentős ösztönzőkkel támogatni a belföldi gyártást számos csúcstechnológia, mint például a félvezető-, az akkumulátor- vagy az elektromosjármű-gyártás terén, hogy a kritikus szektorok ellátási láncait minél előbb le tudja választani Kínáról.

Amerika a 2021-es Bipartisan Infrastructure Law (BIL) és a 2022-es Inflation Reduction Act (IRA) keretein belül legkevesebb 337 milliárd eurónyi támogatást fordít elsősorban a zöldipar támogatására, míg a CHIPS and Science Act 255 milliárd eurós keretéből 70 milliárd eurót a félvezetőgyártásra, 185 milliárd eurót pedig a kutatás-fejlesztésre szán a 2031-ig tartó időszakban.

Kapcsolódó
Amerika elkezdte húzogatni Európa bajszát

Amerika elkezdte húzogatni Európa bajszát

A tét kontinensünk versenyképessége.

Európa is megindult, több tényező hátráltatja

Az átalakuló világgazdasági, technológiai és geopolitikai trendek komoly kihívások elé állítják Európát is. A lemaradás elkerülésének érdekében az EU több, a fókuszuk alapján egymással átfedésben lévő programot is indított. 

Az uniós támogatások döntő többsége a 1210 milliárd eurós 2021–2027-es költségvetés (MFF) és az azt kiegészítő 807 milliárd eurós, a Covid–19-lezárásokat követően az európai gazdaság újraindítását megcélzó, az uniós költségvetésből és piaci finanszírozásból álló NextGenerationEU keretéből származik

– ismertette Santo Martin, a Makronóm Intézet vezető elemzője, hozzátéve, hogy a két keretre több, a zöldátállást támogató program is épül, a zöldipar EU-s támogatásait pedig a Makronóm Intézet 528 milliárd euró összegben azonosította. Részben az MFF, részben a NextGenerationEU finanszírozza az ukrajnai háború gazdasági hatásaira válaszként adott RepowerEU-t. Ezeken kívül forrást biztosít az amerikai IRA ellensúlyozására szolgáló, 335 milliárd euró keretű Green Deal Industrial Plannek is (GDIP). A RepowerEU és a GDIP között az elérhető adatok alapján van átfedés – ismertette az elemző.

Kapcsolódó
Komoly pénzosztásra készül az EU az orosz energiafüggőség megoldásához

Komoly pénzosztásra készül az EU az orosz energiafüggőség megoldásához

Mintegy 300 milliárd eurót osztana szét a tagállamok között az Európai Bizottság. A magyar kormány korábban 15-18 milliárd eurós számlát küldött.

Nem csak a zöldátállást és energetikát támogatja az EU: az MFF-ből és a NextGenerationEU-ból és kis részben egyéb forrásokból finanszírozott Horizon Europe program 95,5 milliárd eurót fordít kutatás-fejlesztésre. Ehhez társul még 22,5 milliárd euró az Euratomtól, az ITER-től és az Európai Űrprogramtól.

Elmérgesedett a játszma

Kína a napokban jelentette be, hogy korlátozni fogja a kritikus ásványi anyagok, első körben a gallium és a germánium exportját. Az EU a számára létfontosságú gallium 71 százalékát, míg a germánium 45 százalékát szerzi be Kínából, így nem nehéz értelmezni, mit jelent a zöldátállás lázában égő, de nyersanyagban meglehetősen csehül álló unió, valamint Európa chipgyártása, távközlési tervei és elektromos járműipara számára a döntés – mutatott rá György László kormánybiztos.

A European Chips Act összesen 11 milliárd eurós támogatása (3,3 milliárd euró az MFF-ből és 8,1 milliárd tagállami forrásokból) a magánszektor befektetéseivel együtt mintegy 43 milliárd euróval tervezi előmozdítani az európai félvezetőgyártást. A legújabb kezdeményezés a közös hitelfelvételen alapuló European Sovereignty Fund, amely az amerikai iparpolitikai csomagokra adott válaszként az európai szuverenitás erősítését és a stratégiai ágazatokban működő európai vállalkozások versenyképességének javítását célozza.

Az említett források csupán keretösszegek, a végrehajtásukat pedig nagyon bonyolult bürokratikus procedúrák jellemzik. Ráadásul politikai alapon jelentős összegeket ki sem fizetnek (például Lengyelország és Magyarország számára), így egyelőre ezen források korlátozottan hasznosulnak. Különösen a RepowerEU és a GDIP esetén látszik, hogy az újonnan meghirdetett programok többnyire már meglévő források »újracsomagolását« jelentik

– jelezte Santo Martin, kitérve arra, hogy Európa bár jelentős összegeket irányoz elő a zöldátállás és innováció támogatására, ahhoz, hogy a két nagyhatalommal szemben versenyképes maradhasson, szükség van a támogatási szabályrendszerek egyszerűsítésére, valamint a források mielőbbi eljuttatására a tagállamokhoz és a gazdasági szereplőkhöz.

(Borítókép: Egy chipgyártó vállalat termelési műhelye Kínában 2023. július 12-én. Fotó: Costfoto / NurPhoto / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Szijjártó Péter: Donald Trump véget vet a beavatkozásoknak más országok belügyeibe

Szijjártó Péter: Donald Trump véget vet a beavatkozásoknak más országok belügyeibe

Így már csak Brüsszel támadásait kell kivédeni – véli.

február 13., 15:51

  • Külföld
Meglátogatta Ferenc pápát az olasz kormányfő: Mint mindig, viccelődtünk, éber és figyelmes volt

Meglátogatta Ferenc pápát az olasz kormányfő: Mint mindig, viccelődtünk, éber és figyelmes volt

Giorgia Meloni szerint az egyházfő nem veszítette el a humorát.

tegnap, 21:29

  • Külföld
Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről

Először szólalt meg Volodimir Zelenszkij a Trump–Putyin-telefonbeszélgetésről

Az ukrán elnök közölte: országa semmilyen megállapodást nem fogad el, ami nélküle születik.

február 13., 16:29

  • Külföld
Olaf Scholz kőkemény üzenetet küldött, súlyosan megbüntetné a müncheni gázolót

Olaf Scholz kőkemény üzenetet küldött, súlyosan megbüntetné a müncheni gázolót

Több vezető német politikus is megszólalt.

február 13., 15:05

  • Külföld
Az Apple átnevezte a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre

Az Apple átnevezte a Mexikói-öblöt Amerikai-öbölre

A lépéssel az almás cég felzárkózott a többi techóriás mellé.

február 13., 17:16

  • Külföld
Nem akar konfliktust a Hamász, azt ígérik, szabadon engedik az izraeli túszokat

Nem akar konfliktust a Hamász, azt ígérik, szabadon engedik az izraeli túszokat

A megállapodás szerint a három fogvatartottat szombaton adják át.

február 13., 16:02

  • Címlapon
Donald Trump: Jobb, ha Zelenszkij gyorsan lép, különben nem marad országa

Donald Trump: Jobb, ha Zelenszkij gyorsan lép, különben nem marad országa

Az amerikai elnök keményen nekiment az ukrán elnöknek, aki szerinte egy diktátor.

tegnap, 17:20

  • Külföld
A japán külügyminiszter is megszólalt a Budapesten meggyilkolt japán nő ügyében

A japán külügyminiszter is megszólalt a Budapesten meggyilkolt japán nő ügyében

A tokiói diplomácia vezetője arról is beszélt, mit javasolt a konzulátus a nőnek.

február 13., 15:39

  • Külföld
Orbán Viktor posztolt, hamarosan vágatlan interjúval jelentkezik

Orbán Viktor posztolt, hamarosan vágatlan interjúval jelentkezik

A kormányfő Tucker Carlsonnal találkozott Dubajban.

február 13., 16:00

  • Külföld
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese

Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese

Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.

február 13., 17:51

  • Külföld
Szijjártó Péter bejelentette, Magyarország és Szerbia közös kőolajvezetéket épít

Szijjártó Péter bejelentette, Magyarország és Szerbia közös kőolajvezetéket épít

A külügyminiszter szerint nincs magyar energiabiztonság Szerbia nélkül.

február 13., 18:22

  • Külföld
Újabb részletek derültek ki a rémhalról, amit először észleltek felszín közelében

Újabb részletek derültek ki a rémhalról, amit először észleltek felszín közelében

Egy természetvédelmi szervezet figyelt fel először a ritka jelenségre.

február 13., 18:56

  • Külföld
Donald Trump kőkemény lépése mindent borított, de ugrásra készen áll legnagyobb ellenfele

Donald Trump kőkemény lépése mindent borított, de ugrásra készen áll legnagyobb ellenfele

Az USAID-támogatásokat a kínai Övezet és Út kezdeményezés pótolhatja. Megvan a nevető fél?

február 13., 10:16

  • Címlapon
Az Amerikából érkezett források feltárásáért felelős kormánybiztost nevezne ki a Fidesz

Az Amerikából érkezett források feltárásáért felelős kormánybiztost nevezne ki a Fidesz

Kocsis Máté szerint dollármilliókat költöttek a magyar kormány megbuktatására.

tegnap, 21:23

  • Külföld
Ketten ültek az autóban, a sofőr gyorsított, mielőtt a tömegbe hajtott Münchenben, sok a sérült

Ketten ültek az autóban, a sofőr gyorsított, mielőtt a tömegbe hajtott Münchenben, sok a sérült

Videón, ahogy a rendőrök leteperik és bilincsbe verik a 24 éves afgán elkövetőt, a bajor miniszterelnök szerint támadás történt.

február 13., 11:15

  • Címlapon
Itt van Pintér Sándor újabb rendelete, beigazolódott a szülők félelme

Itt van Pintér Sándor újabb rendelete, beigazolódott a szülők félelme

Március 1-től nagy változás lép életbe a közoktatásban.

tegnap, 11:07

  • Külföld
Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa

Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa

A belga repterek csütörtökön egyáltalán nem fogadnak és indítanak repülőgépeket, de ez csak a jéghegy csúcsa.

február 13., 11:40

  • Külföld
Szijjártó Péter reagált Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére

Szijjártó Péter reagált Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére

A külügyminiszter szerint végre itt a lehetőség, hogy „reményeink beteljesüljenek”.

február 13., 08:43

  • Külföld
Börtönbüntetés vár a kidobóra, aki megzsarolta Michael Schumacher családját

Börtönbüntetés vár a kidobóra, aki megzsarolta Michael Schumacher családját

Az egykori autóversenyző korábbi testőre is érintett az ügyben.

február 13., 08:33

  • Külföld
Elfogták a mexikói drogkartell pilótáját, aki információkat szolgáltathat egy korábbi repülőútról

Elfogták a mexikói drogkartell pilótáját, aki információkat szolgáltathat egy korábbi repülőútról

Kiderülhet, valóban áruló volt-e El Chapo fia.

február 13., 17:36

  • Külföld
Gránátot robbantottak egy franciaországi bárban, több vendégnek válságos az állapota

Gránátot robbantottak egy franciaországi bárban, több vendégnek válságos az állapota

A támadónál fegyver is volt, de azt nem használta.

február 13., 06:58

  • Külföld
Legalább 24-en meghaltak egy közúti balesetben Zimbabwéban

Legalább 24-en meghaltak egy közúti balesetben Zimbabwéban

Busszal ütközött egy teherautó.

február 13., 12:51

  • Külföld
Öngyilkos merénylő robbantott a kabuli minisztérium épületénél

Öngyilkos merénylő robbantott a kabuli minisztérium épületénél

A merénylőn kívül egy ember meghalt és hárman megsebesültek.

február 13., 11:07

  • Külföld
Robbanás volt egy tajvani bevásárlóközpontban, legalább öten meghaltak

Robbanás volt egy tajvani bevásárlóközpontban, legalább öten meghaltak

Feltehetően gázrobbanás történt, heten megsérültek.

február 13., 10:03

  • Külföld
Méregdrága mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat

Méregdrága mobiltelefonjaik buktatták le a szicíliai maffiatagokat

Palermo ügyészsége 188 embert tartóztatott le.

február 13., 08:26