38 ország figyelmeztette Magyarországot a Budapest Pride miatt
További Külföld cikkek
-
Vlagyimir Putyin döntött, 160 ezer sorköteles férfi behívását rendelte el
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: Magyarország elkötelezett a Nyugat-Balkán békéje és stabilitása iránt
- Donald Trump a jegyüzéreket vette célba, új rendelet szabályozza a koncertjegyek eladását
- Újabb botrány rázza meg az Európai Bizottságot
- Svédországban korszerűsítik a bunkereket
Az Orbán-kormány még 2021-ben fogadta el a törvényt, amely tiltja a homoszexualitás megjelenítését és népszerűsítését a 18 év alattiak körében. Ezt a jogszabályt jogvédő csoportok és az Európai Unió is több kritikával illette.

A július 15-én, szombaton megrendezendő Budapest Pride – amelyen többek között Karácsony Gergely, valamint David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete is beszédet mond – miatt nagykövetségek és mintegy tíz kulturális intézmény, köztük a British Council Hungary, az Észt Intézet és az Institut Français közös nyilatkozatban közölték, hogy támogatják a szombati rendezvényt, amely várhatóan több ezer embert vonz a belvárosába.
Felbolydul a budapesti közlekedés a Pride miatt
Nagy feladat vár a rendőrségre.
Aggódunk az olyan jogszabályok és politikai retorika miatt, amelyek többek között Magyarországon is jelen vannak, mert ellentétben állnak a megkülönböztetésmentesség, a nemzetközi emberi jog és az emberi méltóság elveivel, és hozzájárulnak az LMBTQI+ közösség megbélyegzéséhez
– írták a közös nyilatkozatban.
Törvények visszavonására szólítottak fel
„Hangsúlyozzuk, hogy a vezetőknek és a kormányoknak itt és máshol is tiszteletben kell tartaniuk, és védeniük kell az LMBTQI+ egyének és közösségek jogait, és meg kell szüntetniük az őket diszkrimináló törvényeket és politikákat” – olvasható továbbá a dokumentumban, amelyet a Reuters ismertetett.
Az Európai Bizottság korábban az Európai Unió Bíróságához fordult a 2021-es törvény miatt, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szégyennek nevezett. A kormány szerint a jogszabály célja a gyermekek védelme, és nem az LMBT-közösséget célozza.
Újabb EU-s ország csatlakozott a magyar jogszabályok elleni perhez
Még nem járt le a határidő.
A Fővárosi Kormányhivatal csütörtökön megbírságolta a Líra könyvkiadót, amiért zárt csomagolás nélkül árulta a Heartstopper című brit LMBT-témájú képregényt, mondván, ezzel megsértette a jogszabályokat.
Reagált a kormány
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára a Facebook-oldalán reagált a 38 Budapesten dolgozó nagykövet közös nyilatkozatára. Az államtitkár 10+1 pontban gyűjtötte össze az ezzel kapcsolatos megjegyzéseit.
Bejegyzésében felhívta a nagykövetek figyelmét, hogy „ők itt nem helytartók, és Magyarország nem gyarmat”. Majd úgy folytatta, csodálja, hogy annak ellenére, hogy a hazájukban súlyos demokráciaproblémák vannak, ők mégis egy másik ország belügyeivel foglalkoznak. Hozzátette, hogy a magyar külpolitikától az ilyen viselkedés teljesen idegen.
Szijjártó Péter külügyminiszter utasítása szerint a magyar misszióvezetők mindig tisztelettel viszonyulnak a fogadó országhoz, és sohasem kommentálják a belügyeket. Azok ugyanis nem egy vendég diplomatára tartoznak, hanem az ott élőkre. A kölcsönös tisztelet útjára nem késő rálépni, várjuk szeretettel a budapesti nagyköveteket is
– fogalmazott Menczer Tamás.