A norvég tömeggyilkos kiáltványa felkerült a legnagyobb könyvterjesztő online eladási listájára
További Külföld cikkek
- Fico-párti nyugdíjasoknak öltöztek be egy osztály diákjai Szlovákiában, politikai botrány lett belőle
- A Fidesznek szigorú elvárásai vannak az Európai Bizottság jövendőbeli biztosaival szemben
- Francia szülők perelték be a TikTokot
- Kiemelten fontos titkosszolgálati adatbázishoz kaphat hozzáférést az Egyesült Királyság
- Brüsszel fizetési felszólítást küldött Magyarországnak
A nyomozók múlt szerdán találták meg Breivik kiáltványát a honlapon, mielőtt a könyvkereskedő értesítése után eltávolították − írta meg a The Guardian.
Breivik nyolc embert ölt meg autóbombával Oslóban, mielőtt az Utøya szigetén lévő ifjúsági táborba ment volna, ahol 2011 júliusában 69 embert, főként tinédzsereket ölt meg egy fegyveres támadásban.
A szélsőjobboldali szélsőséges órákkal a támadások elkövetése előtt hozta nyilvánosságra 1500 oldalas muszlimellenes kiáltványát.
A dokumentum bemutatja Breivik kísérleteit arra, hogy mentálisan felkészüljön, és megszerezze a bombatámadásokhoz és a fegyveres merényletekhez szükséges fegyvereket és robbanóanyagokat. Egyes részei az Unabomber néven elhíresült amerikai sorozatgyilkos írásaiból származnak.
A Tech Against Terrorism, az ENSZ által támogatott, online terrorizmusellenes szervezet nyomozói találták meg a kiáltványt, amelyet annak a Waterstonesnak a weboldalán kínáltak eladásra, ami a Foyles és a Hatchards tulajdonosa is. A „2083 − Az európai függetlenségi nyilatkozat” című kiáltványt három részben, 30 és 48 font közötti áron hirdették.
A kiáltvány bejegyzésében a 43 éves norvég szélsőséges önéletrajza is szerepelt. Az áruházlánc szerint azonban a kiáltványt nem lehetett megvásárolni.
Ezeket a címeket soha nem tartottuk raktáron könyvesboltjainkban, és nem lehetett megrendelni sem a weboldalunkon, sem az üzleteinkben. Ezek a címek soha nem voltak a kínálatunk részei
− mondta a cég szóvivője.
Szakértők szerint az ilyen anyagok sérthetik az Egyesült Királyság terrorizmusellenes jogszabályait. 2021-ben a fife-i Glenrothesból származó Sam Imrie-t terrorizmusra való buzdításért, valamint terrorcselekményt előkészítő személy számára hasznos információk gyűjtéséért ítélték el, miután otthonában megtalálták Breivik kiáltványát.
Észtországban adták ki a könyvet
A Tech Against Terrorism nevű szervezet azonosította, hogy a kiáltvány Waterstones által listázott változata ellenőrzött nemzetközi szabványos könyvszámot (ISBN) tartalmazott, és egy Észtországban 2019 szeptemberében bejegyzett cég adta ki.
A Waterstones azonban közölte, hogy nem áll „kereskedelmi kapcsolatban” a kiadóval, ami kizárja azt, hogy a kiáltványt az üzletláncon keresztül rendeljék meg.
A Waterstones hozzátette, hogy a könyvlistájához a címadatokat egy automatizált adatszolgáltatáson keresztül kapta a Nielsen Book Datától, a brit könyvkereskedelem fő raktárcégétől. A kiskereskedő azt mondta, hogy extra alapossággal vizsgálta át a listát, és kizárta az elfogadhatatlan címeket.
Mivel a katalógus mérete több tízmilliós nagyságrendű, elkerülhetetlen, hogy néhány cím átcsússzon mind a Nielsen ellenőrzésén, mind a mi ellenőrzésünkön. Amint észrevesszük, azonnal eltávolítjuk őket
– mondta a szóvivő.
Adam Hadley, a Tech Against Terrorism ügyvezető igazgatója szerint az eset aggodalmakat vetett fel azzal kapcsolatban, hogy a brit törvények elegendőek-e az ilyen esetek kiszűrésére.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!