Egy ezredes bejelentette, hogy eltávolították a hatalomból Niger elnökét
További Külföld cikkek
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
- Vlagyimir Putyin ismét beintett a Nyugatnak, nem kíván boldog karácsonyt és újévet
Mint írtuk, a nigeri katonaság blokád alá vette az elnöki palotát és több minisztériumot is szerda délután. Mohamed Bazoum államfő és a korábbi elnökök tárgyalást kezdeményeztek annak érdekében, hogy ne fokozódjon a konfliktus. A megbeszélés azonban hamar megszakadt, amikor a hadsereg ultimátumot intézett az elnöki testőrséghez, akik erre válaszul megtagadták az államfő szabadon bocsátását.
Csütörtökre virradóra Amadou Abdramane ezredes kilenc másik – egyenruhát viselő – katonatiszttel körülvéve közleményt olvasott fel Niger állami televíziójában (RTN), miszerint a védelmi és biztonsági erők eldöntötték:
véget vetnek az ismert rezsimnek a romló biztonsági helyzet és rossz kormányzat miatt
– írta meg az MTI.
The military has finally announced a coup in Niger Republic on National television. President Bazoum has been kicked out of power with this military takeover. pic.twitter.com/E6HNq7Bk8n
— 99% OPPRESSED. (@PIDOMNIGERIA) July 27, 2023
Az ezredes továbbá bejelentette, hogy az ország határait lezárták, és országos éjszakai kijárási tilalmat rendeltek el este tíz órától reggel öt óráig. Hozzátette: a köztársasági intézmények működését felfüggesztették.
A puccsisták óva intettek egy esetleges külföldi katonai beavatkozástól. Mindemellett hangsúlyozták, hogy Bazoumnak nem esik bántódása. Abdramane szót ejtett egy úgynevezett Országos Tanács a Haza Megmentéséért nevű testületről, amelyről azt mondta, hogy átvette a hatalmat az országban.
Egyelőre nem világos, hogy Abdramane ezredes és a kilenc katonatiszt az egész nigeri hadsereg nevében beszélnek-e.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön Mohamed Bazoum haladéktalan szabadon engedését követelte. „Nem tudom megmondani, hogy technikailag ez puccsot jelent-e, vagy sem, mert ez a jogászok dolga, ugyanakkor ez egyértelműen kísérlet arra, hogy erővel megragadják a hatalmat és megzavarják az alkotmányos rendet” – fogalmazott Blinken Új-Zéland fővárosában, Wellingtonban tartott sajtótájékoztatóján. Hozzátette:
Mélységesen aggasztók a nigeri fejlemények. Néhány órája beszéltem Bazoum elnökkel, és világossá tettem, hogy határozottan támogatjuk őt mint az ország demokratikusan megválasztott elnökét
– mondta Blinken, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok „szorosan nyomon követi a helyzetet”.
Az egykori francia gyarmatot 2021 óta irányította az első demokratikus elnökként megválasztott Mohamed Bazoum. Az 1960-ban kihirdetett függetlenné válása óta négy államcsínyt és számos puccskísérletet hajtottak végre a nagy kiterjedésű, szegény sivatagi országban. 2021. március 31-én, két nappal az államfő beiktatása előtt a nigeri hatóságok már megakadályoztak egy kísérletet a Mohamed Bazoum elleni katonai hatalomátvételre.