Először tárgyalt a tálibokkal az amerikai vezetés a kivonulás óta
A közlemény szerint az amerikai delegáció tagjai komoly aggodalmuknak adtak hangot az ázsiai ország humanitárius válsága miatt, és a nemzetközi segélyszervezetek, valamint az ENSZ-szervezetek folytatódó szerepvállalásának szükségességét emelték ki − közölte az MTI.
Sürgették a tárgyalópartnert, hogy változtasson az emberi jogi aggályokat felvető politikáján különösen a nők, lányok és kiszolgáltatott csoportok vonatkozásában. Emellett súlyos aggályokat fogalmaztak meg a letartóztatások, valamint a média és a vallásgyakorlás korlátozása miatt.
Az amerikai tisztségviselők ugyanakkor megállapították a tálibok vezette afgán kormányzat elkötelezettségét arra, hogy ne engedje meg azt, hogy Afganisztán területét bárki az Egyesült Államok és szövetségeseinek fenyegetésére használja, emellett tárgyaltak az afgán erőfeszítésekről, amelyek a biztonsági vállalások teljesítésére irányulnak.
Az amerikai delegáció tagjai elismerték, hogy csökkent a nagyszabású terrorcselekmények száma afgán civilekkel szemben, emellett nyitottságukat hangoztatták a további tárgyalásokra a kábítószer-előállítás és csempészet elleni fellépésről − derül ki az amerikai közleményből.
A Dohában tartott tárgyalásokon az amerikai kormányzati illetékesek tárgyaltak az afgán központi bank és pénzügyminisztérium képviselőivel az afgán gazdaság helyzetéről és a további lépésekről a gazdasági stabilizáció érdekében, valamint megállapították, hogy az elmúlt időszakban mérséklődött az infláció, emellett bővült az áruexport és -import is Afganisztánban.
Az Egyesült Államok delegációját az Afganisztánért felelős különleges képviselő, Thomas West vezette.
Az amerikai–afgán tárgyalásokat közel két évvel azután tartották, hogy az Egyesült Államok katonasága elhagyta Afganisztánt, aminek nyomán összeomlott a demokratikusan választott, és a nyugat által támogatott afgán kormány, és a tálibok átvették az ország irányítását.