Ukrán gyerekek háborús naplóit mutatták be Amszterdamban
A csütörtöki megnyitón a bemutató ötletgazdája, Hrisztina Haranovszka tartott nyitóbeszédet, melyben elmondta, céljuk volt a háború fájdalmainak bemutatása a gyermekek szemén keresztül – írja az AP.
Anne Frank idejében még csak papírformátumú naplót lehetett készíteni, a 21. század modernitásának köszönhetően azonban az ukrán gyerekek közül többen örökítették meg a körülöttük lévő borzalmakat képeken és videókon keresztül.
Egy 15 éves fiú, Mikola Kosztyenko azt a 21 napot rögzítette képek formájában, melyet a mariupoli ostrom alatt élt át. Az egyik képen az a pincehelyiség látható, ahol családjával együtt rejtőztek el, ameddig el nem hagyhatták a várost.
Beletettem a lelkemet ezekbe a képekbe, mert ezt éltem át Mariupolban. Minden, amit láttam, amit hallottam, láthatóvá vált. Ez az én tapasztalatom és ez az én reményem
– fogalmazott.
A legfiatalabb gyermek, akinek kiállították a naplóbejegyzéseit, egy mindössze 10 éves fiú, aki szintén Mariupol ostromát élte át. Bejegyzéseiben azt írta, eddig az volt az álma, hogy építész legyen, de a borzalmak után meggondolta magát.
Mikor végre kiszabadultunk a pincénkből, borzasztó éhes voltam. Akkor eldöntöttem, séf leszek, hogy az egész világnak tudjak enni adni
– írta a kis Jehor Kravcov.
Sok gyermek küzd mentális problémákkal Ukrajnában
Az UNICEF információi szerint legalább 1,5 millió gyermek él át depressziót, szorongást vagy poszttraumás stresszt a fegyveres konfliktus miatt.
A háború okozta mentális sérülések valószínűleg sokáig a gyermekekben maradnak, tették hozzá.