A Nyugat is kezd lemondani Ukrajna ellentámadásának sikeréről
További Külföld cikkek
- Elfogatóparancsot adott ki a Nemzetközi Törvényszék az izraeli miniszterelnök ellen
- Egy szakértő nem zárja ki, hogy Donald Trump nukleáris fegyvert adna Ukrajnának
- Meghalt John Prescott
- Szardínián köthetnek ki a Donald Trump által elüldözött amerikaiak
- Gigantikus pert akasztanak a Netflix nyakába a Jake Paul–Mike Tyson-meccs miatt
Az ukrán erők jelenleg Robotine városából nyomulnak Melitopol felé, de kilométerek választják el őket a céljuktól – közölték amerikai tisztviselők. A jelentést amerikai, nyugati és ukrán tisztviselők névtelenség mellett kommentálták a The New York Postnak.
Melitopol kulcsfontosságú Ukrajna ellentámadása szempontjából, mivel ez a város tekinthető a Krím bejáratának. A város két fontos autópálya és egy vasútvonal kereszteződésében fekszik, amelyek lehetővé teszik Oroszország számára, hogy katonákat és felszerelést szállítson a félszigetről a dél-ukrajnai területekre.
Ukrajna június elején indította el az ellentámadást. A harcok első hetében Ukrajna jelentős veszteségeket szenvedett Oroszország jól felkészült védelmével szemben, annak ellenére, hogy rengeteg újonnan szerzett nyugati fegyverrel voltak felszerelve, köztük az amerikai Bradley harcjárművekkel, a német Leopard 2 harckocsikkal és speciális aknamentesítő járművekkel.
Az amerikai, a brit és az ukrán hadsereg közös hadgyakorlatai előre látták a veszteségeket, de Kijev úgy volt vele, hogy elfogadja a veszteségeket mint az orosz fő védelmi vonal áttörésének árát
– fejtették ki az amerikai és nyugati tisztviselők.
Taktikát váltottak az ukránok
Ukrajna a közelmúltban áttért arra a taktikára, hogy kisebb egységekre támaszkodva nyomult előre a front különböző területein – ezzel némi előnyt szerezve. Több tartalékos egységet is a frontra vezényelt, de még mindig nem sikerült áttörnie Oroszország fő védelmi vonalát.
Oroszországnak három fő védelmi vonala van ott, majd utána megerősített városok. Nem az a kérdés, hogy Ukrajna át tud-e törni ezek közül egyet vagy kettőt, hanem az, hogy át tudja-e törni mindhármat, és lesz-e elég ereje ahhoz, hogy valamilyen jelentős célt érjen el
– fogalmazott a The Washington Post egyik forrása.
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő az Index Frontvonal című műsorában korábban azt mondta, szerinte az ukránok által eddig elért eredmények nem elégségesek ahhoz, hogy rávegyék Putyint a béketárgyalások megkezdésére, az idő azonban Oroszországnak kedvez. Ha a konfliktus elhúzódik az amerikai elnökválasztásokig, és ott republikánus győzelem születik, akkor – mint kifejtette – csökkenhet Ukrajna finanszírozása, ami Oroszország győzelme felé irányíthatja a háború menetét.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, pénteki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.