Három fontos kérdésről fog tárgyalni Orbán Viktor a katari emírrel
További Külföld cikkek
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
Szijjártó Péter rendkívüli sajtótájékoztatóján azt mondta az ATV kérdésére: „már zajlanak az egyeztetések arról, hogy 2027-től milyen ütemezéssel és útvonalon kerülhet katari cseppfolyósított földgáz Magyarország energiaellátásába”.
Orbán Viktor reggel a Kossuth rádiós interjújában a holnap kezdődő atlétikai világbajnokságról azt mondta, hogy egy ilyen világesemény diplomáciai találkozók sokaságát is jelenti. A meghívott vendégek közül a katari emírt emelte ki, akivel már Katarban elkezdtek tárgyalni, és ezek a megbeszélések „bejelentéseket fognak eredményezni” Budapesten.
Nekem több mint egy tucat hivatalos kétoldalú találkozóm lesz augusztus 20-a és az atlétikai vb apropóján
– mondta a kormányfő. Szijjártó Péter sajtótájékoztatón is beszámolt a diplomáciai, üzleti tárgyalások soráról. A külgazdasági és külügyminiszter is Katar emírjét említette először. Kiemelte, hogy Katar mára a világ első számú LNG- – cseppfolyósított gáz – exportőrévé vált, de jelenleg minden kapacitása le van kötve. Azonban egy többlépcsős terv keretében 2027-re már 160 milliárd köbméter fölé emelik a katari export gáz mennyiségét.
Energiaellátás, mezőgazdaság, védelem
„Így Magyarország számára 2027-től nyílik arra lehetőség, hogy a Katarból származó cseppfolyósított földgázt Magyarország energiaellátása tekintetében figyelembe tudjuk venni” – mondta a miniszter, hangsúlyozva, hogy erre vonatkozóan „világos törekvéseink vannak, politikai megállapodásokkal rendelkezünk, és megindultak az energiaszakmai és kereskedelmi tárgyalások is a Qatargas és az MVM között”.
Már zajlanak az egyeztetések arról, hogy 2027-től milyen ütemezéssel, mennyiségben és milyen útvonalon kerülhet felhasználásra a Katarból származó cseppfolyósított földgáz Magyarország energiaellátásában
– jelentette ki Szijjártó Péter, aki elárulta, hogy Katarral az együttműködési stratégiai szövetséget alapvetően három területre koncentrálja a magyar kormány. Az energiaellátásra, a mezőgazdaságra – e téren a katari emír budapesti látogatása margóján megállapodás aláírására is sor kerül –, de a védelmi ipari együttműködés is kiemelt szerepet fog kapni a jövőben. Erről még politikai szinten is egyeztetni kell, utána tehetők bejelentések.