- Külföld
- brics
- brazília
- oroszország
- india
- kína
- dél-afrikai köztársaság
- hszi csin-ping
- vlagyimir putyin
- luiz inácio lula da silva
- matamela cyril ramaphosa
- narendra modi
- g7
- egyesült államok
- geopolitika
Nagyhatalmi játszma jön, ami megrengetheti a nyugati rendet
![1M96U6-highres](https://kep.index.hu/1/0/5051/50512/505120/50512051_718b9b71c1d5f6b1c267a4a0b0285772_wm.jpg)
További Külföld cikkek
-
Szűk többséggel, de támogatta a szenátus az oltásellenes Robert F. Kennedy Jr.-t
- Dachauba is ellátogatott az amerikai alelnök a Volodimir Zelenszkijjel való találkozója előtt
- Orbán Viktor szerint Brüsszel addig támogatja a gyilkolást, amíg csak tudja
- Újabb részletek derültek ki a rémhalról, amit először észleltek felszín közelében
- Európai védelmi miniszterek: Donald Trump Vlagyimir Putyin céljait erősítheti
Augusztus 22-én kezdődik meg a benne szereplő országok angol neve miatt BRICS-nek (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) nevezett csúcstalálkozó, aminek legfontosabb célja, hogy ezen országok gazdaságait összefogva kihívójává váljon a Nyugat által dominált világrendnek.
A háromnapos találkozót a dél-afrikai Johannesburgban rendezik meg, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökön kívül mindenki személyesen vesz részt – Putyin a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által kiadott elfogatóparancs miatt marad távol. Így ő online csatlakozik be, miközben Hszi Csin-ping kínai, Luzi Inácio Lula da Silva brazil, Matamela Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnökök, illetve Narendra Modri indiai kormányfő személyes tárgyalásaihoz, miközben a házigazda Ramaphosa ezenkívül több afrikai, ázsiai és latin-amerikai országot is meghívott – sajtóinformációk szerint összesen 60-at, köztük több olyan ország vezetőjét, ami hajlandó lenne belépni a csoportba.
Elfogatóparancsot adtak ki Vlagyimir Putyin ellen
Moszkva reagált a Nemzetközi Büntetőbíróság döntésére.
A legfőbb témák a tagok közötti kereskedelmi kapcsolatok javítása mellett a dollár világkereskedelemben betöltött szerepének a kihívása és a BRICS bővítése lesz, miközben a tagállamok között egymással gazdasági, olykor pedig geopolitikai ellentétek is fennállnak.
A globális dél kihívná a globális északot
Kína régóta eltökélt szándéka, hogy gazdasági erejét kihasználva immáron szuperhatalomként jelenjen meg a világpolitika porondján, amiben a BRICS-nek is fontos szerepet szánna.
Pekingi olvasat szerint ugyanis a jelenleg öt tagállamból álló laza csoport kihívója lehetne a G7-nek és a Quadnak is.
Mindkettő leginkább Washington és Nyugat által dominált informális fórum: előbbinek a világ hat legfejlettebb demokratikus gazdasága és az Európai Unió a tagjai, utóbbi pedig egy Egyesült Államok mellett Ausztráliát, Indiát és Japánt tömörítő kormányközi biztonsági fórum, ami leginkább Kína katonai terjeszkedését csökkentené.
Peking – ami már régóta rivalizál Washingtonnal – szerint a BRICS azért lehet jó kihívója e fentebbi fórumokkal, mert az öt BRICS-ország gazdaságilag az elmúlt évtizedekben sokat fejlődött – bár közülük leglátványosabb a kínai és indiai növekedés volt.
Kína és Amerika már azon verseng, hogy ki irányítsa a világot
Hszi Csin-ping hatalomra kerülése komoly kihívások elé állította az USA-t.
A 2009-ben alapított, majd Dél-Afrikai Köztársaság 2010-es csatlakozásával létrejött fórum országai 2001-ben még a világ összes GDP-jének a 8 százalékát adták, miközben a mai nap már 26-ot – ez idő alatt a G7-ek hozzájárulása 65 százalékról 43 százalékra esett vissza. Ahogy populáció tekintetében is a BRICS áll jobban – a világ populációjának 40 százaléka ezen öt országban él, míg a G7-ek a világ populációjának 10 százalékát tudják felmutatni.
Tehát potenciál lenne a BRICS-ben, ami a gazdaság és kereskedelem élénkítése mellett a gazdaságilag épp lassuló Peking geopolitikai céljainak is megfelelne: egy erős BRICS – pláne ha a globális dél államaival bővülne a fórum – már felvehetné a versenyt az Egyesült Államok és szövetségesei dominanciájával.
Már nem okád tüzet a kínai sárkány, elgyengülve köhög maga elé
Peking bukdácsolását az egész világ megérzi.
a nehézséget azonban az okozza, hogy minden tagállamnak eltérő stratégiai célja van a BRICS-szel,
és nem mindenki örülne annak, ha csak másodhegedűsök lennének Peking mellett, ami a legerősebb gazdasággal rendelkezik az öt ország közül.
Kína célja egyértelműen az, hogy a G7-ek és a Washington-centrikus kereskedelem és politikai világ kihívójává, sőt, ellenpontjává váljon. Oroszország ezzel szemben például az ukrajnai háború miatti izolációját próbálná csökkenteni. Míg a három másik ország, Brazília, Dél-Afrika és India elsősorban egy új világrendben szeretne kedvezőbb feltételeket kiharcolni magának, miközben a tagok között nincs olyan nagy egyetértés, mint például a G7-ek esetében.
A szétfeszített globális dél
Sajtóhírek, illetve a résztvevők nyilatkozatai alapján leginkább három téma fogja dominálni a csúcstalálkozón a tárgyalásokat: egyrészt a már fentebb említett multipoláris világrend kialakítása mellett a potenciális bővítés, azaz a BRICS egyfajta BRICS+-szá való átalakítása, illetve
konkrét célként a dollár világkereskedelemben betöltött szerepének a gyengítése szerepel.
Az jó kérdés viszont, hogy ez mikor történhet meg: még ezen országok is elsősorban dollárral kereskednek egymással, és ugyan a közös valuta bevezetése korábban felmerült, de az a gazdaságilag Kína által dominált csoportosulás többi tagját elriaszthatja.
Ugyanakkor a bővítés kapcsán se várható nagy egyetértés: habár a múltban többen is jelezték, hogy alapvetően azt támogatnák, de sajtóhírek szerint a brazil Luláék kifogásolják, mert azzal megváltozna a csoport dinamikája – a BRICS-országok külügyminiszteri találkozóján abban egyeztek meg, hogy visszatérnek a tervezőasztalhoz, hogy mindegyik ország számára elfogadható módon történjen a bővítés, egyhangú döntés nélkül ugyanis az füstbe ment terv.
Már pedig a bővítéssel mindenkinek más célja van. Kína egyrészt közeli szövetségeseit adná hozzá a fórumhoz, ahogy Oroszország is leginkább Belarusz vagy Venezuela csatlakozását szeretné elérni – a Reutersnek név nélkül nyilatkozó brazil tisztviselők ezért is tartanak attól, hogy megváltozna a csoport közötti dinamika, illetve országuk abban betöltött szerepe.
de Ez eltörpül amellett, hogy néha rendkívüli éles érdekellentét van a felek között.
India és Kína is verseng azért, hogy melyikük legyen a globális dél vezető országa – ami felé a G7 is nyitott a legutóbbi csúcson –, ráadásul a két ország között területviták is nehezítik a kapcsolatokat – utóbbi miatt 2020-ban el is dördültek a puskák a vitatott határon, ami az indiai hadsereg állítása szerint 20 indiai katona halálával járt. Emellett mint fentebb jeleztük, India is tagja a 2017-ben ismét életrehívott Quadnak, aminek célja a délkelet-ázsiai térségben a kínai terjeszkedés visszavágása.
Zelenszkij ukrán elnök váratlan érkezése felülírta a G7-csúcsot
Az ukrán elnök egyik legnagyobb kérésében is megállapodtak a világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő G7-ek.
Hiába a belső feszültségek
Mélyül az Egyesült Államok és India együttműködése
Közös gyártásba kezdenek.
Mindezek ellenére nem beszélhetünk egy szétesett csoportról, ugyanis az öt tagállam közül háromnak is Kína a legnagyobb kereskedelmi partnere – a blokkból egyedül India lóg ki, ahol Kína a második helyre jut az Egyesült Államok után.
Ezenkívül a külföldi befektetőket is vonza az öt ország – igaz, leginkább Kínát, de ebből a többi ország is profitál, mivel az évek alatt a BRICS belső kereskedelme is nőtt.
Oroszországnak például azért is hasznos a tömörülés, mert ezzel akár meg is tudják kerülni a nyugati szankciókat, például Kína, Brazília és India is importál még orosz olajat, ahogy orosz műtrágyát is.
Utóbbi – csakúgy, mint az orosz–afrikai csúcstalálkozó kapcsán – a feleket arra motiválhatja, hogy Putyint rávegyék az orosz–ukrán gabonamegállapodásba való visszatérésre, ugyanakkor a háborúban nem szeretnének egyértelműen Oroszország mellé állni, így rendkívül nehéz tárgyalások várhatóak a felek között a csúcson.
(Borítókép: Cyril Ramaphosa, Narendra Modi, Hszi Csin-ping, Vlagyimir Putyin és Jair Bolsonaro. Fotó: Sergio Lima / AFP)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Donald Trump csapata már régen tudta, hogy csak blöff az elnök gázai tervezete
Az övezet birtoklásáról és újjáépítéséről szóló elképzelését tárgyalási trükknek állították be.
február 6., 13:36
- Külföld
Szűk többséggel, de támogatta a szenátus az oltásellenes Robert F. Kennedy Jr.-t
52-48 arányban lett egészségügyi miniszter.
13 perce
- Külföld
Megnevezték a tíz embert meggyilkoló svéd lövöldözőt
Rickard Andersson mentális problémákkal küzdött.
február 6., 13:42
- Külföld
A Disney, a McDonald’s és a Meta nyomdokaiba lép a Google
Szerdán tették közzé éves jelentésüket, amelyből eltűnt egy 2021 óta jelen lévő mondat.
február 6., 12:23
- Külföld
Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter
A külügyminiszter szerint a cseh ellenzék nem támadná Magyarországot a szuverenitás védelme miatt.
február 6., 16:32
- Külföld
Iránban bemutattak egy drónok és helikopterek indítására is alkalmas hadihajót
Az iráni Forradalmi Gárda egy kereskedelmi hajót alakított át.
február 6., 11:50
- Címlapon
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
2 órája
- Mindeközben
Alekosz ingyen kap több mint 1 milliós fogsort: „Nemzetközi sztár vagyok, a fogazatom minőségének is nemzetközinek kell lennie”
4 órája
- Címlapon
Még kinevezése előtt megbukott Orbán Viktor szövetségese
Nagyon sok a bizonytalanság, akár előrehozott választások is jöhetnek Ausztriában.
4 órája
- Címlapon
Pénzpatakba léptek a magyarok, akik ide tették a forintjukat
Ha azt gondolta, hogy az állampapír volt a legjobb befektetés, gondolja újra.
4 órája
- Címlapon
A Mohu közzétette, mikor és hol kezdődik az idei lomtalanítási szezon Budapesten
Első körben három kerületben vált ismertté a dátum.
1 órája
- Címlapon
Milliomosok klubja a BME-n – a magyar átlagbér kétszeresét keresik ezek a pályakezdők
Itt a teljes lista.
3 órája
- Mindeközben
Óriásit bakizott a TikTokon Dárdai Blanka, véletlenül kiposztolt valamit, amit nagyon nem akart
6 órája
- Mindeközben
Vomberg Frigyes a Séfek séfe új zsűritagjáról: „Ő húzza meg a határt, hogy meddig mehetünk el"
7 órája
- Külföld
Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból
Az amerikai elnök az olimpiára érkező transznemű nők vízumkérelmét is megtagadja.
február 6., 15:23
- Külföld
Svédországban búcsút vettek az eddigi legsúlyosabb öldöklés áldozataitól
A tömeggyilkosság indítékát még mindig keresi a rendőrség.
február 6., 06:06
- Külföld
Ingyensörrel motiválja az egyik német város a lakóit, hogy menjenek el szavazni
Még bratwurst is jár a voks mellé.
február 6., 17:03
- Külföld
Orbán Viktor: A világ hálával tartozik Donald Trumpnak, amiért leleplezte ezt a sötét összeesküvést
A miniszterelnök az X-en üzent.
február 6., 09:54
- Külföld
Washington bejelentette: nem fizet többet a Panama-csatornán való áthaladásért
Panamára jelentős politikai nyomás nehezedik.
február 6., 08:45
- Címlapon
Hónapok óta zaklatta támadója a XVIII. kerületben megkéselt nő, mégsem kapott segítséget
Feljelentést is tett a rendőrségen, ám az ügyével nem foglalkoztak érdemben.
9 perce
- Külföld
Szijjártó Péter kritizálta az ENSZ-t, szerinte a tagállamok fejére nő a szervezet
A külgazdasági és külügyminiszter a „liberális mainstreamet” okolja.
február 6., 07:34
- Címlapon
„Gyakorlatilag megadta magát Putyinnak” – kritikusává vált egykori szövetségese bírálta Trumpot
15 órája
- Címlapon
Lehengerlő kezdés után kihúzta a Fradi, így az El-nyolcaddöntő kapujába ért
Varga Barnabás viszont eltiltás miatt lemarad a visszavágóról.
44 perce
- Mindeközben
Nemcsák Károly megtisztítaná a szakmát a gátlástalan celebektől: „Művésznek mondja magát két nap múlva”
8 órája
- Címlapon
Johnny Depp választotta ki egy szerepre a népszerű magyar színésznőt
Csoma Judit a sors ajándékának tekinti, hogy ő kapta a Modi egyik szerepét.
2 órája
- Címlapon
Óriási felfedezés: a vírusok hangokat adnak ki
Hatalmas segítség lehet, ugyanis új gyógyszerek fejlesztéséhez vezethet.
35 perce
- Címlapon
Megfélemlítette a dolgozókat a letartóztatott kiskunhalasi, nemátalakító maszek műtéteket végző orvosok esete
A nemzetközileg elismert urológus 600 ezer és egymillió forint közötti összeget kért a betegektől.
7 órája
- Címlapon
Brüsszel elesett, káosz szélén Európa fővárosa
A belga repterek csütörtökön egyáltalán nem fogadnak és indítanak repülőgépeket, de ez csak a jéghegy csúcsa.
10 órája
- Címlapon
Fáklyákkal tüntetett az aHang budapesti csoportja a Szabadság-szobornál csütörtök este
Augusztus óta zajlik vita a kérdésben.
50 perce
- Címlapon
Kanye West felesége néhány napja meztelenül jelent meg a Grammy-gálán, most válnak
Ötmillió dollárt kaphat Bianca Censori.
32 perce
- Külföld
Izrael is kilépne az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, de egy egyszerű ok miatt ez lehetetlen
Antiszemitizmussal vádolták meg a szervezetet.
február 6., 09:06
- Külföld
Német aktivistacsoportok indítottak pert az X ellen
Adatokat követelnek a platformtól.
február 6., 09:37
- Címlapon
Kétezer meztelen ember ringatózik egy hajón a Karib-tengeren
A méregdrága úton rendkívül szigorú szabályok uralkodnak.
3 órája