Putyin elbocsáthatta Armageddon tábornokot
További Külföld cikkek
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
- Meghiúsult ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
Mint arról írtunk, orosz médiaértesülések szerint Szergej Szurovikin vezérezredest – aki az orosz hadsereg második számú parancsnoka – letartóztatták, ugyanis segíthette a Wagner-csoport lázadását. Azóta csak különféle híresztelések láttak napvilágot róla: egy orosz tisztviselő azt mondta, hogy pihen, más jelentések szerint pedig házi őrizetben volt.
A Radio Szvoboda legfrissebb információi szerint az Armageddon tábornokként is ismert Szurovikint
már le is váltották posztjáról.
Orosz sajtóértesülések szerint Szurovikint augusztus 18-án egy titkos rendelettel menesztették, majd az orosz védelmi minisztérium rendelkezésére bocsátották.
A hírt hivatalosan nem erősítették meg az orosz hatóságok, de várhatóan nem is fogják egyhamar. Oroszország ugyanis a háború kezdete óta nem, vagy csak jelentős késéssel számol be a hadseregben történő személyi változásokról, vagy például egy-egy tábornok haláláról.
Brutalitásáról és korruptságáról híres, de sokan elismerték a tudását
Amikor tavaly Ukrajnában a „különleges katonai művelet” parancsnokává nevezték ki, a média arról számolt be, hogy Szurovikin „brutalitásáról” vált ismertté. Korábban az orosz légierő parancsnoka is volt, azonban legutóbbi helyén nem hagyták meg sokáig, bár kíméletlen eszközeiről már korábban tanúbizonyságot tett.
Szurovikin 2017-ben egy orosz katonai expedíciót vezetett Szíriában, ahol azzal vádolták, hogy „vitatott” taktikát alkalmaz, beleértve a szíriai rezsim harcosainak válogatás nélküli bombázását. 2020-ban a Human Rights Watch nemzetközi szervezet bejelentette, hogy Szurovikin azon katonai vezetők közé tartozik, akik potenciálisan „parancsnoki felelősséget” viselhetnek a szíriai emberi jogi jogsértésekért.
Szurovikin az 1990-es évek tádzsikisztáni polgárháborújának és a 2000-es évek második csecsenföldi háborújának veteránja is.
Szurovikin karrierjét az elmúlt 30 évben korrupciós vádak és brutalitás jellemezte
– írták a brit titkosszolgálat tisztviselői az egyik jelentésben. A brit védelmi minisztérium legutóbbi kinevezése után „az orosz hadsereg mércéihez képest is köztudottan brutális és korrupt tábornokként” jellemezte. Armageddon tábornok legalább 6 hónapot töltött börtönben, miután parancsnoksága tüzet nyitott a moszkvai tüntetőkre egy 1991 augusztusi, sikertelen puccskísérlet alkalmával.
Szurovikinnak mindezek mellett volt renoméja Oroszországban, sokan tisztelték. Vélhetően ennek tudható be az is, hogy Vlagyimir Putyin nem hozta meg rögtön ítéletét.