Mi marad a Wagnerből Prigozsin halála után?
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Két hónappal Jevgenyij Prigozsin lázadása után a magánrepülőgépe lezuhant az oroszországi Tver régióban, a gépen lévő tíz ember mind meghalt. Az orosz hatóságok által közölt utaslistán a Wagner zsoldoshadsereg több fontos szereplője is helyet foglalt, köztük a Wagner-alapító, egyben Prigozsin jobbkezének számító Dmitrij Utkin, ahogy az orosz hatóságok szerint Jevgenyij Prigozsin is.
Ugyanakkor utóbbi elképzelhető, hogy nem a „Putyin séfjeként” is ismertté vált személy, mivel mint arra például Ken Giles szakértő felhívta a figyelmet a brit Daily Mailnek,
az utóbbi időszakban a Wagner-vezér közvetlen közeléből többen is Jevgenyij Prigozsinra változtatták a nevüket.
Miközben a Kreml még nem adott ki közleményt az eseményekről, a Wagnerhez köthető és Prigozsinhoz nagyon közeli The Grey Zone Telegram-csatorna beszámolt a zsoldossereg vezetőjének haláláról, ugyanakkor független forrás még nem erősítette meg, hogy valóban „az igazi” Prigozsin vesztette életét.
Ennek ellenére több szakértő is úgy gondolja, hogy ő utazhatott a gépen, az pedig biztos, hogy a Kreml által sok helyen diplomáciai eszközként használt Wagner soha többé nem lesz ugyanaz, mint korábban. De akkor mi lehet a sorsa?
A Kreml szolgálatában összetett afrikai missziók
Az ukrán frontról már a júniusi felkelés után kivonták a Wagnert, amelynek egy jelentős része Belaruszban állomásozott, míg Oroszországban azóta lényegében nem folytat semmilyen tevékenységet. Sajtóhírek szerint a kivont zsoldosok a belarusz hadsereg képzésében vehettek részt, míg Afrikában az ukrajnai háború ellenére is aktív maradt a magánkatonai cég.
Afrikában ugyanis komoly szerepet kapott a Kreml stratégiájában.
Becslések szerint mintegy ötezer Wagner-zsoldos van Afrikában minimum öt afrikai országban. Egy hétfőn publikált videón – aminek se a felvétel időpontját, sem a pontos helyszínét nem ismerjük – Prigozsin katonai felszerelésben arról beszélt, hogy embereket toboroz a zsoldossereg afrikai misszióihoz, emellett azt ígérte, Afrika „még szabadabb lesz”.
A Wagner feladata elég sokrétű volt a térségben: miután 2014-ben Oroszország nemzetközi jogot megsértve annektálta a Krím félszigetet, a szűkülő orosz diplomáciának fontossá váltak az afrikai országokkal ápolt kapcsolatok – egyrészt a külpolitikai elszigetelődés mellett a kontinens ENSZ közgyűlésében lévő szavazatai miatt, másrészt a 2014 óta folyamatosan kivetett szankciók megkerülése végett, miközben az ellentételezések sokszor értékes nyersanyagok vagy azok feletti koncessziók voltak.
Ezeket a célokat a Kreml csak részben hivatalos diplomáciai úton valósította meg: a konfliktusokban gazdag kontinensen ugyanis több helyen is jelen volt a Wagner titokban, a zsoldossereg működését pedig az orosz vezetés letagadhatta, hogy közük lenne hozzájuk – mindössze évekkel később, több oknyomozó portál, többek között a Bellingcat cikke alapján tudhattuk meg, hogy a Wagner része az orosz parancsnoki láncolatnak, miközben sokszor eleve az orosz hadsereg nyújtott neki fegyvereket vagy eszközöket.
Ugyanakkor Prigozsin lehetséges halála után kérdéses, ebből mi marad meg – a Wagner kemény magja ugyanis inkább Prigozsinhoz és Utkinhoz volt lojális, mintsem Vlagyimir Putyinhoz vagy Oroszországhoz, ráadásul
a Wagner Afrikában nemcsak egy egyszerű zsoldossereg volt, hanem egy nagyon összetett céghálózat,
amely nem kizárólag kiképzéssel és katonai feladatok ellátásával foglalkozott, hanem például bányászattal és gyémántkereskedelemmel is, sőt, a „Putyin séfjéhez” köthető trollfarmmal akár választásokba való beavatkozással is megbízhatták.
Mint azt a Politicónak Eric Green Oroszország-szakértő felhívta a figyelmet, Prigozsin ugyan egy utálatos ember volt, de volt menedzseri képessége és karizmája, így nehéz lesz pótolni a térségben – nem véletlen, hogy Prigozsin is feltűnt Szentpétervárott a július végi orosz–afrikai csúcstalálkozóval egy időben.
A Kreml céljai változatlanok
Az orosz célok alapvetően nem változnak Afrikában: a hivatalos diplomáciai fórumok mellett továbbra is a Wagneren keresztül próbálják fenntartani a befolyásukat. Rama Yada Afrika-szakértő szerint a zsoldossereg előtt most alapvetően három lehetőség áll: a feloszlás mellett az orosz hadseregbe való beolvadás vagy pedig egy új vezetővel az élükön folytatni az eddigi missziókat.
Ugyanakkor a szakértő szerint a feloszlatás nem valószínű, hiszen a Wagner afrikai tevékenysége jövedelmező a cégnek, és hasznos az orosz államnak is,
amiről Vlagyimir Putyin mellett vélhetően a zsoldossereg tagjai sem akarnak lemondani – mint arra Yada emlékeztet, Szergej Lavrov a lázadás után azzal nyugtatta afrikai kollégáit, hogy a Wagner nem vonul ki a térségből, folytatja eddigi munkáját.
Ugyanakkor Putyin számára Prigozsin már nem eszközzé, hanem veszélyforrássá vált: a lázadása miatt nem tudott már megbízni benne, emellett elképzelhető, hogy a különböző hadurakkal és korrupt vezetőkkel jó kapcsolatokat ápoló Prigozsinnak más céljai lehettek Afrikában, mint Putyinnak – így már csak eszerint is célja lehetett Putyinnak egy tőle jobban függő hadvezér pozícióba helyezése, aki összefogná az afrikai tevékenységeket.
Ugyanerről írt a sikertelen lázadás után Vanda Felbab-Brown, a Brookings Institutions munkatársa, aki megjegyezte, hogy
a Wagner teljes felszámolása helyett Putyinnak jobban megérné, ha Prigozsin és a Wagner tevékenységét a térségben átalakítanák.
Júliusi elemzésében a szakértő arra számított, hogy a Wagner afrikai missziói kikerülhetnek Prigozsin alól, és teljesen új vezetést kaphat a térségben a zsoldossereg és a köré épült céghálózat – mint arra emlékeztetett, hasonlóra már sor került egyszer Szíriában, ahol Utkin és Prigozsin is többször kritizálta az orosz hadvezetést, amiért szerintük egyszerűen a busz alá lökték őket. Akkor a konfliktusokat végül azzal zárták, hogy a szíriai misszióban leváltották a Wagner parancsnokságát.
A szakértő szerint az is elképzelhető, hogy a Wagner különböző tevékenységeit feldarabolják, így Putyin és a Kreml számára könnyebben kontrollálhatóvá és ellenőrizhetőbbé válhatnak az orosz geopolitikai érdekeket követő zsoldosok.
Azonban nem mindenki gondolja úgy, hogy a Wagner megmarad. Mint azt az Indexnek Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakmai igazgatója kifejtette, szerinte a Wagnernek lényegében vége, hiszen míg Prigozsin a politikai kapcsolatokat ápolta, addig a szintén halott Utkin a zsoldossereg katonai szakmai részéért volt felelős.
(Borítókép: Jevgenyij Prigozsin a Wagner-csoport tagjaival 2023. május 25-én. Fotó: Handout / AFP)