- Külföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- ukrajna
- oroszország
- vlagyimir putyin
- vlagyimir megyinszkij
- 1956
- 56-os forradalom
- történelem
- tankönyv
Kicsoda Putyin tanácsadója, aki lefasisztázta az '56-os forradalmárokat?
További Külföld cikkek
- Politico: Robert Fico 500 millió eurós vesztegetési kísérlettel vádolja Volodimir Zelenszkijt
- Olaf Scholz szörnyű, őrült tettnek nevezte a magdeburgi támadást
- Dróncsapás érte Kazany városát, videókon a támadás
- Adna ezer eurót egy karácsonyfáért?
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
Vlagyimir Megyinszkij neve 2022-ben többször is előkerült, Vlagyimir Putyin ugyanis őt jelölte ki az orosz delegáció vezetésére az Ukrajnával folytatott béketárgyalásokat megelőzően. Nem véletlenül esett rá a választása, Megyinszkij ugyanis arra próbálta felhasználni ezeket a tárgyalásokat, hogy tovább szítsa az ellenségeskedést a két fél között.
Plagizálással jutott doktori fokozathoz
Az, hogy Megyinszkijt választották a küldöttség élére, egyértelmű jelzés volt arra, hogy Putyin valószínűleg nem gondolja komolyan a béke elérését tárgyalások útján. Megyinszkij közvetítette Putyin gondolatait, aki szerint Ukrajnának nincs joga létezni nemzetközileg elismert határain belül, írja a Slate Magazine.
Megyinszkij 2020 óta látja el Putyint tanácsokkal, Oroszországban széles körben ismert ultrakonzervatív nacionalista nézeteiről. Az ország kulturális minisztereként 2012 és 2020 között eltöltött nyolc éve alatt rendszeresen került a címlapokra azzal, hogy szidta az orosz filmkészítőket, akik kritikával merték illetni a hazáját.
Emellett információs hadviseléssel vádolta Lengyelországot, de közben kiderült róla, hogy mondvacsinált történelemtudós, a doktori fokozat eléréséhez ugyanis plagizált, a hírek szerint nem is keveset.
Egy ízben felháborodást váltott ki Alekszej Ucsityel Matilda című filmje, amiben a későbbi II. Miklós cár és Matilda Kseszinszkaja szentpétervári balett-táncosnő szerelmét mutatták be. Oroszország utolsó uralkodóját az ortodox egyház szentté avatta, ezért a filmet vallási fanatikusok és szélsőséges nacionalisták kegyeletsértőnek, illetve hit- és nemzetellenesnek bélyegezték. Tiltakozásul az alkotás forgalmazásának megakadályozására szólítottak fel.
„Gyakran azzal vádolnak, hogy túlságosan is konzervatív vagyok. Nos, konzervatívként el kívánom mondani, hogy az ilyen önjelölt »aktivisták« lejáratják az állam kultúrpolitikáját és az egyházat” – reagált Megyinszkij a kritikus hangokra 2017-ben.
Megyinszkij korábban egy olyan bizottságot vezetett, amelynek célja a történelem állítólagos meghamisítása elleni küzdelem volt. Ez még akkor volt, amikor Dmitrij Medvegyevnek hívták Oroszország elnökét. A testület azonban nem dolgozott hatékonyan, állítja Nyikolaj Szvanidze történész.
„Nem mondhatom, hogy sok mindenre emlékszem arról a bizottságról, bár benne voltam" – mesélte Szvanidze a Szabad Európának.
Rossz látása miatt nem futhatott be karriert az orosz hadseregben
2020-ban Megyinszkij elveszítette a tárcavezetői rangot, attól kezdve Putyin tanácsadójaként új történelemtankönyvek szerkesztésével és a YouTube-on tartott előadásokkal ütötte el az idejét. Megyinszkij az elmúlt években arra törekedett, hogy elültesse honfitársai fejében az orosz történelemről és az orosz katonai felsőbbrendűségről vallott erősen nacionalista (és gyakran pontatlan) nézeteit.
Megyinszkij teljesen más volt az elődeihez képest, az orosz kulturális tárca korábbi vezetői ugyanis kevésbé voltak politikai beállítottságúak, és nem ragaszkodtak foggal-körömmel a sajátos nézeteikhez.
Megyinszkij állítása szerint azon dolgozik, hogy lerombolja az olyan sztereotípiákat, mint például, hogy az orosz emberek „elmaradottak”, vagy hogy az orosz történelem egyedülállóan kegyetlen. Az orosz történészek erős kritikával illették a tanácsadó munkásságát. Megyinszkij egyébként nagyon szeretett volna katona lenni, de rossz látása miatt korán szertefoszlottak a honvédelmi karrierről szőtt álmai.
Felháborodást váltott ki az új orosz történelemkönyv
Mint arról korábban beszámoltunk, őt bízták meg az új, 11. osztályos történelemtankönyv megírásával, amely csaknem száz oldalban foglalkozik Putyin hatalomban eltöltött éveivel. De az ukrajnai „különleges katonai műveletről” is legalább 18 oldalon át értekezik a Megyinszki-féle történelemkönyv.
„Az emberi civilizáció végét jelentette volna, ha Vlagyimir Putyin nem indítja el a különleges katonai műveletét Ukrajna ellen” – egyebek mellett ezt tanulhatják a 16 és 18 év közti orosz középiskolások az új könyvből, írja az ATV.
Továbbá arra tanítják majd a segítségével az orosz nebulókat, hogy lázadó radikálisok, a fasiszta Magyarország volt katonái fogtak fegyvert 1956-ban, rengeteg gyilkosságot követtek el, és még a sorkatonák is brutális mészárlások áldozatai lettek.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere azt írta a Facebook-oldalán, „becsicskult” a magyar kormány az oroszoknak, mert nem tett semmit az ügyben.
A DK ifjúsági szervezetének tagjai a Karmelita kolostor előtt tiltakoztak az ellen, hogy Oroszország fasisztáknak minősítette az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hőseit.
A Jobbik – Konzervatívok felszólította Szijjártó Péter külügyminisztert, hogy azonnal kéresse be a hivatalába Oroszország budapesti nagykövetét az 1956-os forradalmat és szabadságharcot fasiszta lázadásnak beállító orosz tankönyv miatt.
Rónai Sándor, a DK EP-képviselője nyílt levelet címzett Oroszország budapesti nagykövetének, melyben kifejezte elkeseredettségét és felháborodását azzal kapcsolatban, hogy az orosz tankönyvekben többek között fasisztának nevezik a magyar forradalmárokat.
A kormány oldaláról Menczer Tamás reagált a hírre:
„1956-ban a magyar emberek fellázadtak a kommunista diktatúrával szemben, ez világos, egyértelmű tény, nem vitakérdés. Minden ezzel ellentétes állítás hamis. Ami történt annyira egyértelmű, hogy erről nem nyitunk vitát senkivel” – nyilatkozta a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára az Origónak.
Az orosz–ukrán háború eseményeit folyamatosan figyelemmel kísérjük, csütörtöki, percről percre frissülő hírfolyamunkat itt találja.
(Borítókép: Vlagyimir Megyinszkij és Vlagyimir Putyin 2016. június 20-án. Fotó: Mikhail Svetlov / Getty Images)