Zelenszkij kemény üzenetet küld Moszkvának az új védelmi miniszter kinevezésével
További Külföld cikkek
- Meghalt Ceausescu rettegett propagandafőnöke, akit „Istennek” becéztek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
Ahogy beszámoltunk róla, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap bejelentette, hogy eltávolítaná Olekszij Reznyikov védelmi minisztert posztjáról, a helyére pedig az Állami Vagyonkezelő Alap vezetőjét, Rusztem Umerov kinevezését javasolja.
Olekszij Reznyikov hétfőn nyújtotta be a lemondását. Az egykori tárcavezető 2021 novemberétől töltötte be a védelmi miniszteri tisztséget.
Reznyikov menesztése korrupciós vizsgálatokhoz is kapcsolódik, ugyanis hónapokkal ezelőtt kiderült, hogy az általa vezetett minisztérium túlárazva vásárolt élelmiszereket az ukrán hadseregnek.
Utódja, A KRÍMI TATÁR CSALÁDBÓL SZÁRMAZÓ UMJEROV SZEMÉLYE EGYÉRTELMŰeN JELZI, HOGY UKRAJNÁNAK HATÁROZOTT SZÁNDÉKA, HOGY VISSZASZEREZZE A KRÍMET.
Az ukránoknak és az ország támogatóinak is fontos tényező volt, hogy az új védelmi miniszter ne legyen korrupciós ügyekhez köthető – írja a CNN.
A védelmi miniszter kinevezése világos üzenet Moszkvának
A 41 éves Rusztem Umerov 2022 szeptembere óta vezeti az ukrán Állami Vagyonkezelő Alapot. Jelentős szerepet játszott az Oroszországgal folytatott tárgyalásokban, többek között a hadifoglyok, politikai foglyok, gyermekek és civilek cseréjében, és közreműködött a civilek evakuálásában a megszállt területekről. Emellett az ENSZ által támogatott, Oroszországgal folytatott gabonaalku tárgyalásain kulcsfontosságú tagja volt az ukrán delegációnak.
A muszlim vallású férfi Üzbegisztánban született, miután Sztálin a második világháború után deportálta a visszafoglalt Krím félsziget tatár lakosságát. Umerov gyermekként költözhetett vissza családjával a félszigetre, ahol véleménye szerint nemzetpusztítás történt.
A krími tatárok deportálása a szovjet rezsim egyik legnagyobb bűne
– írta Umerov 2021-ben a liga.net egyik cikkében.
Kiváló kapcsolatokkal rendelkezik
Az ukrán parlamentbe 2019-ben került be az ellenzéki Holosz párt tagjaként. Umerov társelnöke a Krími Platformnak, amely egy nemzetközi diplomáciai kezdeményezésként jött létre a Krím 2014-es orosz elcsatolásának visszafordítása ellen.
Jevgenyija Kravcsuk jó tárgyalónak jellemezte Rusztem Umerovot: „Folyékonyan beszél angolul és törökül, jó kapcsolatai vannak Törökországgal, a szaúdiakkal, szerepet játszott a cserékben, sokat tett már a honvédelmi minisztériumért” – ismertette az ukrán parlamenti képviselő véleményét az RBC.ua.
Mint írták, Umerovnak mindenképp előnyt jelent a krími tatár származása, valamint a krími őslakosok jogi védelmében szerzett tapasztalata. A politikusnak nem csak az ukrán vezetőségen belül vannak jó kapcsolatai. Az arab-muszlim világgal és amerikaiakkal is kiváló a viszonya. Az RBC szerint Umerov kinevezését még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, de ez a következő napokban várhatóan megtörténik.
A parlament jóváhagyta a kinevezést
Cikkünk megjelenése előtt nem sokkal derült ki, hogy az ukrán parlament már jóvá is hagyta Umerov kinevezését. Erről az ukrán kormánypárt parlamenti frakciójának egyik tagja, Jaroszlav Zseleznyak is beszámolt a Telegramon.
A parlamenti képviselők közül 338-an, vagyis nagy többségben igennel voksoltak az új tárcavezető kinevezésére.
Az Index szerdán is figyelemmel követi a háború legfontosabb eseményeit. Percről percre frissülő cikkünket ide kattintva olvashatja.