- Külföld
- európai unió
- brüsszel
- magyarország
- eu
- vétójog
- általános ügyek tanácsa
- németország
- franciaország
Egy friss brüsszeli tervezet mélyütést vinne be Orbán Viktornak és a magyar kormánynak
További Külföld cikkek
- Figyelmeztetést küldött Donald Trumpnak Észak-Korea
- Rohamosan fejlődik a technológia, egyre nagyobb a veszély a világ vizein
- Ha nem térnek haza az elrabolt izraeli túszok, akkor Gázában kitör a pokol
- Videón, ahogy megalázta Szlovákia elnökét egy középiskolás diák, mert „hazugnak és csalónak” tartja
- Donald Trump elárulta, hogy mikor ül le tárgyalni Putyinnal
Az iratban foglaltakat hivatalosan Berlin és Párizs sem tekinti a saját álláspontjának, így egyelőre kevésbé támadhatók a kritikusok által. A szöveget tizenkét független szakértő, egyetemeken és kutatóintézeteknél dolgozó politológus írta, és nincs arról szó, hogy belátható időn belül dönteni kell a szöveg elfogadásáról – írja a Válasz Online.
A szövegben többek között az áll, hogy a jogsértések egy bizonyos szintje és ideje után nem maradhat egy ország az EU tagja, illetve az is felmerült, hogy a „hetes cikkely szerinti eljárást” sokkal keményebb büntetési rendszerré kéne fejleszteni.
Egy friss javaslat szerint a szavazat megvonásához elég lehetne a tagállamok négyötödének egyetértése is.
Ha öt éven át nem tudnának dönteni arról, hogy egy tagállamot felmentsen-e az EU az eljárás kezdetekor megfogalmazott vádak alól, akkor automatikusan járna ellenük a büntetés.
Megszűnhet a vétójog, de a magyar képviselők még nem idegeskednek
A szerzők a többségi szavazásokat is kiterjesztenék, amivel lényegében megszüntetnék a vétójogot. Az egyik felvetés szerint a nagyon fontos ügyekben két tagállam ellenvetése jelenthetne csak vétót.
Felmerült az is, hogy többféle szintű tagságot vezetnének be. Most négy szintről megy a diskurzus, a második szinten lennének az úgynevezett EU-tagok, ebbe a körbe tartozna Magyarország is. Viszont csak az maradhatna tag, aki betartja a jogállamisági előírásokat.
„Teljesen nyilvánvaló, hogy ha az EU-nak 35 vagy 37 taggal kell működnie, akkor a működési rendszerének a jelenlegi formája nem fenntartható, de ezzel kapcsolatban a beszélgetések még csak most kezdődtek el, és nincsenek konkrét javaslatok az asztalon” – mondta a javaslatcsomagról Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter. Szavaiból kiderül, a magyar kormány legfeljebb ötletelésnek tekinti a csomagot.