Kanada Indiát vádolja a szikh aktivista meggyilkolása miatt
További Külföld cikkek
-
Fontos döntést hozott a szlovák bíróság a kettős állampolgárságról
- Nyilvánosak a Kennedy-gyilkosság eddig szigorúan titkos aktái. Ezt tudtuk meg belőlük.
- Oscar-díjas rendezőt vett őrizetbe az izraeli hadsereg
- Ferenc pápa orvosa: Felmerült bennünk, hogy hagyjuk őt elmenni
- Eltávolítják Donald Trump kifogásolt festményét Coloradóban
David Cohen, az Egyesült Államok kanadai nagykövete vasárnap azt mondta,
megerősítem, hogy az »Öt Szem« partnerei hírszerzési információkkal látták el egymást, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy Kanada megtegye azokat a kijelentéseket, amiket a miniszterelnök tett.
Az Öt Szem egy hírszerzési paktum az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland között, bár a nagykövet nem erősítette meg, hogy ez a megosztott hírszerzési információ az Egyesült Államoktól származik-e.
Az India és Kanada közötti kapcsolatok a múlt héten megromlottak, miután Justin Trudeau kanadai miniszterelnök közölte, a hatóságok „hiteles állításokat” vizsgálnak, amelyek szerint Újdelhi állhatott Hardeep Singh Nijjar szikh szeparatista aktivista júniusi meggyilkolása mögött, akit két álarcos férfi lőtt le a brit kolumbiai Surrey-ben.
India meggyilkoltathatott egy politikai aktivistát – állítja Kanada miniszterelnöke
Justin Trudeau súlyos vádat fogalmazott meg az ázsiai országgal szemben.
India hevesen tagadta az állításokat, „abszurdnak és manipuláltnak” nevezve azokat.
Arindam Bagchi, az indiai külügyminisztérium szóvivője szerint Kanada „semmilyen konkrét információval” nem szolgált az állítások alátámasztására. Mindkét nemzet kölcsönösen kiutasított magas rangú diplomatákat, ami Amerika kulcsfontosságú partnerei közötti kínos szakadás lehetőségét vetíti előre.
„Kanada, a terroristák menedéke”
Trudeau elmondta, Kanada nem akar provokálni vagy problémákat okozni, de hozzátette, hogy igazságszolgáltatási rendszerük „a szilárd folyamatokat követik” a vádak kivizsgálásával kapcsolatban.
Bagchi csütörtökön határozott hangvételű nyilatkozatában Kanadát a „terroristák menedékének” nevezte, és elmondta,
Kanadának aggódnia kell nemzetközi hírneve miatt a robbanásveszélyes vádak nyomán.
Bagchi szerint a kanadai állampolgárok vízumszolgáltatásának felfüggesztése – Indiában – a kanadai hatóságok „erőszakra való felbujtása” és „tétlensége” miatt történt.
Egy olyan környezet megteremtése, amely megzavarja a főbiztosságunk és konzulátusaink működését, az, ami miatt ideiglenesen leállítjuk a vízumkiadást vagy a vízumszolgáltatások nyújtását
– mondta Bagchi.