A végletekig megosztotta az Európai Uniót Izrael és a Hamász háborúja
További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
„Roppant fontos”, hogy az Európai Unió „közös álláspontot alakítson ki, és világos, egységes cselekvési irányt határozzon meg” – idézte az EUobserver Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének vasárnap szétküldött meghívóját.
A keddre, október 17-re tervezett videókonferenciás csúcstalálkozón a tagországok vezetői megvitatják a „konfliktus regionális eszkalációjának” lehetőségét, amely az unióban is „gerjeszti a közösségek közötti feszültségeket, és táplálja a szélsőségeket”, nem utolsósorban pedig fokozza „az Európába irányuló migrációs hullámok kockázatát”.
Ezzel párhuzamosan az Európai Bizottság megduplázta, 50 millió euróval megnövelte és ezzel megháromszorozta az ENSZ gázai segélyszervezetének, az UNRWA-nak nyújtott támogatását. A döntés azok után született meg, hogy a gázai övezetet uraló Hamász terrortámadását követően Izrael megtorló légicsapásokat indított, és felszólította a Gáza északi részén élőket otthonaik elhagyására.
Az UNRWA mellett egyébként az Európai Bizottság évente több mint 200 millió eurós egyéb „fejlesztési” segélyt juttat a Ciszjordániában is élő palesztinoknak.
Ezt a finanszírozást azonban jelenleg „felülvizsgálják” azzal a szándékkal, hogy a pénzből egy fillér se jusson a Hamásznak, az EU által „terroristának” minősített szervezetnek, amely október 7-én hajnalban 1300 izraelit mészárolt le, és több mint száz túszt tart fogva Gázában.
A háború megosztja az uniót
Egy Gáza ellen indított szárazföldi támadással járó áldozatok száma kétségtelenül elmélyítené az EU megosztottságát Izrael és a Hamász háborújának kérdésében, és fokozná a feszültséget a tágabb értelemben vett Közel-Keleten.
Izrael az elmúlt időszakban elhangzott vélemények alapján Ausztria, Csehország és Magyarország maradéktalan támogatására számíthat. Ugyanakkor Belgium, Írország, Luxemburg, Málta és Portugália a legélesebb kritikákkal illette. Más uniós tagországok – köztük Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Németország, Olaszország, Spanyolország és Svédország álláspontja ingadozik.
Az arab–izraeli konfliktusról, pontosabban a Nemzetközi Bíróság bevonásáról szóló, tavaly decemberben tartott utolsó ENSZ-szavazás jól érzékeltette a megosztottságot.
Akkor Ausztria, Csehország, Észtország, Litvánia, Magyarország, Németország, Olaszország és Románia – Izraellel együtt – nemmel szavazott.
Ezzel szemben Belgium, Írország, Lengyelország, Luxemburg, Málta, Portugália és Szlovénia igennel szavazott, míg a többi 12 uniós tagállam tartózkodott a véleménynyilvánítástól.
Az EU megosztottsága az ENSZ Biztonsági Tanácsában is megmutatkozhat, ahol Oroszország egy palesztinbarát határozat megszavazását szorgalmazza.
„Izrael cselekedetei túllépték az önvédelem határait”, ezért „fel kell hagynia a gázai nép kollektív büntetésével” – hangoztatta Vang Ji kínai külügyminiszter is.
A semlegesség és szolidaritás jele
A gázai háború újra felvetette azt a régi kérdést, hogy az EU melyik vezető tisztségviselője képviseli a tömb véleményét a nemzetközi porondon.
Névleg az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell azok után, hogy a Lisszaboni Szerződéssel 2010-ben létrejött a tisztség. Ő Izrael gázai ostromát „törvénytelennek”, a civilek evakuálására vonatkozó utasításokat pedig „teljesen irreálisnak” nevezte.
A diplomáciai protokoll szerint azonban Charles Michelt illeti meg a legmagasabb státusz. Az Európai Tanács elnöke csúcsértekezleti meghívójában visszafogottan azt írta:
A Gázai övezet ostroma és az alapvető ellátás hiánya, valamint a bombázások okozta pusztítás kiváltotta tragikus következmények megkongatták a vészharangot a nemzetközi közösségben.
A szolidaritás és semlegesség jeléül fehér zászlóval világították meg az EU Tanácsának épületét.
„Izrael számíthat az EU-ra”
A költségvetési és jogi hatalom szempontjából a legfontosabb uniós intézményt azonban Ursula von der Leyen irányítja.
Az Európai Bizottság azonnali hatállyal 25 millióról 50 millió euróra növeli a Gázának szánt humanitárius segélykeretet – jelentette be angol és arab nyelven. Korábban azonban a szolidaritás szimbólumaként izraeli zászlóval világította meg Michel brüsszeli székházával szemben található főhadiszállását, a Berlaymont-palotát.
Az Európai Bizottság elnöke Izraelbe is ellátogatott, ahol támogatta a katonai akciókat, miközben alig ejtett szót a palesztin áldozatokról.
This is the moment for unity.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 13, 2023
This is the moment to join forces against terror.
And Israel can count on the EU *
https://t.co/heCYSUsiAe
„Izrael számíthat az EU-ra” – írta a közösségi médiában, posztjában pedig látható, amint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel fog kezet, aki „a civilizáció és a barbárság frontvonalának” nevezte Gázát.
Ön – utalt Von der Leyenre egy liberális EP-képviselő – megfeledkezett egy fontos üzenetről, nevezetesen, hogy Izraelnek tiszteletben kell tartania a nemzetközi humanitárius jogot.
Nathalie Loiseau hozzátette: nem is érti, mi köze a bizottsági elnöknek az uniós külpolitikához, hisz nem ő az illetékes a kérdésben.
Az Európai Bizottság elnökét egyébként Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke is elkísérte Izraelbe, de a törvényhozásnak nincs uniós külpolitikai hatásköre.
(Borítókép: Az izraeli zászlót kivetítik a Berlaymont-ra, az Európai Bizottság székhelyére 2023. október 8-án Brüsszelben. Fotó: Thierry Monasse / Getty Images)