Sztrájkolnak a nők az egyenlőtlen bérezés miatt Izlandon
A nőket és a nem bináris személyeket arra szólították fel, hogy kedden tagadják meg a fizetett és fizetetlen munkavégzést, beleértve a házimunkát is – írja a BBC.
Én nem fogok dolgozni ezen a napon, ahogyan várhatóan a [kabinetben lévő] összes nő sem
– mondta Jakobsdóttir izlandi miniszterelnök.
Jakobsdóttir elmondta, kormánya megvizsgálja, hogyan értékelik a nők által dominált szakmákat a hagyományosan férfiak által uralt területekhez képest. Az Izlandi Tanárok Szakszervezete szerint az oktatási rendszer minden szintjén a nők alkotják a tanárok többségét, beleértve az óvodapedagógusok 94 százalékát.
Az Izlandi Nemzeti Egyetemi Kórházban, az ország legnagyobb kórházában dolgozók mintegy 80 százaléka nő.
A Világgazdasági Fórum (WEF) 14 egymást követő évben minősítette a világ legjobb nemek közötti egyenlőséggel rendelkező országának Izlandot. Az ország azonban nem teljesen egyenlő, a WEF 91,2 százalékos összpontszámot adott neki.
A vulkanikus sziget, amely az egyik legritkábban lakott ország, a gazdasági részvétel tekintetében a 14. helyen áll a világon, olyan országok mögött, mint Libéria, Jamaica és Norvégia.
Az izlandi női munkaerő mintegy 90 százaléka 1975-ben sztrájkba lépett, hogy felhívják a figyelmet a nők fontosságára a gazdaságban. A sztrájk hatására az ország parlamentje a következő évben törvényt fogadott el az egyenlő bérezésről.
Vigdís Finnbogadóttir volt izlandi elnök 2015-ben azt mondta a BBC-nek, hogy az 1975-ös sztrájk volt „az első lépés a nők emancipációja felé Izlandon”, ami előkészítette az utat ahhoz, hogy 1980-ban ő legyen az első nő, akit demokratikusan megválasztottak államfőnek a világon.