Izrael megállapodhatott a Hamásszal egy fontos kérdésben
További Külföld cikkek
- Giorgia Meloni meglátogatta Donald Trumpot Mar-a-Lagóban
- Szíria vezetője nem nyújtott kezet a német külügyminiszternek a nők jogairól szóló megbeszélésen
- Donald Trump kiakadt, mert félárbócon álló zászlókkal iktatják majd hivatalba
- Akkora a hó, hogy repülőtereket kellett bezárni Nagy-Britanniában
- Hetven métert zuhant és meghalt egy férfi Anglia leghíresebb nemzeti parkjában
Az izraeli tisztviselő szerint Izrael és a Hamász terrorszervezet egyre közelebb van az egyezséghez, amelynek keretében kiszabadítanák az október 7-én elrabolt izraeli nők és gyermekek többségét. A megállapodást napokon belül bejelenthetik, már csak a végső részleteket kell tisztázni.
Az alku legfontosabb részleteiről már megegyeztek
– mondta a The Washington Postnak a tisztviselő.
A megállapodás értelmében a Hamász túszként fogva tartott izraeli gyermekeket és nőket engedne el, amiért cserébe az izraeli börtönökben fogva tartott palesztin nők és kiskorúak szabadulhatnának ki.
Túszok elengedése a tűzszünetért?
Izrael azt szeretné, ha mind a 100 Izraelből elhurcolt nőt és gyermeket szabadon engednék, ám a végleges szám várhatóan ennél kisebb lesz. A Hamász azt jelezte, hogy 70 nő és gyermek szabadon bocsátására készen állnak.
Az értük cserébe szabadon engedett palesztin nők és fiatalok száma egyelőre nem ismert. Ugyanakkor egy arab tisztviselő a múlt héten azt mondta: legalább120 fő érintett lehet. Fontos kiemelni, hogy
Az izraeli tisztviselő szerint a túszok és foglyok cseréjét egy ötnapos, ideiglenes tűzszünet kísérné.
Ez a tűzszünet lehetővé tenné az izraeli foglyok biztonságos mozgását. Emellett lehetővé tenné a gázai övezetben élő civileknek nyújtott nemzetközi segítséget, enyhítené az ottani humanitárius válságot.
A The Washington Post arra is emlékeztetett, Joe Biden, az Amerikai Egyesült Államok elnöke vasárnapi telefonhívásában határozott amerikai támogatásának adott hangot a túszalku érdekében, illetve elismerését fejezte ki Tamím bin Hamád al-Tání katari emírnek, akinek országa közvetítőként lépett fel a Hamász mellett. „A két vezető egyetértett abban, hogy minden túszt haladéktalanul szabadon kell engedni” – állt a Fehér Ház korábbi közleményében. Izrael már a háború kirobbanását követően, közvetve Kataron keresztül folytatja tárgyalásait a Hamásszal.
Már korábban is érkeztek hasonló hírek
Az amerikai tisztviselők azt remélik, hogy a túszok szabadon bocsátásáról szóló megállapodás és az ideiglenes tűzszünet csökkentheti a háborút övező nemzetközi felháborodást. Izrael nem hajlandó beleegyezni abba, hogy véget vessen a Hamász katonai erejének megsemmisítésére irányuló hadjáratának, de elismerik, segíteni kell a palesztin civileket.
Továbbá Izrael megerősítést vár arról, hogy a fogságban tartott – név szerint azonosított – izraeli embereket szabadon engedik, miközben átadják a palesztin foglyokat. Ez az ellenőrzési folyamat egyike azoknak a részleteknek, amelyekről a tisztviselők hétfőn még tárgyaltak.
Mint azt kedden reggel megírtuk, a Hamász nevű palesztin terrorszervezet katari közvetítőkkel közölte, hogy a csoport kész elengedni akár 70 Gázában fogva tartott nőt és gyermeket egy ötnapos tűzszünetért cserébe.
Ennek magában kell foglalnia a teljes tűzszünetet, valamint azt, hogy a Gázai övezetben mindenhol lehetővé kell tenni a segélyek eljuttatását és a humanitárius segítségnyújtást
− mondta Abu Ubaida, a Hamász fegyveres szárnyának, az Al-Kasszam Brigádoknak a szóvivője a csoport Telegram-csatornáján közzétett hangfelvételen.
A közel-keleti konfliktus fejleményeit kedden is percről perce követjük ebben a cikkünkben.