Videóban mutatták be, hogy miként omlott össze Izrael védelme a Hamász ellen
További Külföld cikkek
- Helybenhagyták a Donald Trump elleni, szexuális zaklatással kapcsolatos ítéletet
- Egyre jobban terjed a madárinfluenza, újabb országban mutatták ki a vírust
- Halálos tűzeset volt egy görögországi szállodában
- Akkora viharra számítanak, hogy inkább lemondták Európa világhírű újévi utcabálját
- Kiskorú lányokat tarthatott rabszolgaságban egy Németországban élő iraki házaspár
Az izraeli hadsereg 2021 decemberében arról biztosította lakosait, hogy a Gázai övezet körül kiépített csúcstechnológiás határkerítés védelmet nyújt az erőszakos fenyegetésektől.
A korszerűsítés egymilliárd dollárba került, és három évig tartott.
A projektet vezető Eran Ofir dandártábornok akkor arról számolt be, hogy szárazföldön és légi úton is fejlett eszközökkel gátolják az ellenséges behatolást – emlékeztetett cikkében a The Washington Post.
A lap egy videós elemzést készített arról, hogy a Hamász hogyan törte át október 7-én Izrael csúcstechnológiás kerítését. A terrorcsoport harcosai sikeresen kihasználták a rendszer sebezhetőségét, így nagy hatótávolságú kamerákat, kifinomult érzékelőket és távvezérlésű fegyvereket is hatástalanítani tudtak.
A rekonstruáláshoz több száz fotót és videót elemeztek ki a támadásról, köztük azokat a felvételeket is, amiket a Hamász fegyvereseinek testkamerái rögzítettek.
A lap a szemtanúk beszámolóit is megvizsgálta, valamint a meggyilkolt terrorcsoport harcosaitól lefoglalt térképeket és tervdokumentumokat is. A vizsgálat alapján arra jutottak, hogy a Hamász harcosok tizennégy ponton törték át a határkerítést, és jutottak be Izrael területére (Izrael egyébként ennél jóval többről, összesen harminc pontról számolt be egy korábbi hivatalos közleményben).
Izrael rosszul mérte fel a helyzetet, a Hamász hónapokig készült
A közösségi médiában már a támadást megelőző hónapokban is olyan oktatóvideók jelentek meg, amelyen harcosok izraeli telepek makettjeit támadták meg. Emellett az online térképeken az is mindenki számára látható volt, hogy a Hamász már több éve bővíti kiképzőtáborait.
A nyilvánosan megosztott videók arra is rávilágítanak, hogy
a Hamász harcosai már hónapokon át gyakorolták a kerítés áttöréséhez használt taktikát.
Biztonsági elemzők szerint a támadás azért érte váratlanul Izraelt, mert rosszul ítélték meg a Hamász szándékait. Tévesen állapították meg, hogy a gázai kormányt irányító csoportnak nem érdeke a konfliktus. Hozzátették, hogy az izraeli hadsereg az utóbbi időben túl nagy figyelmet szentelt a Ciszjordániában zajló zavargásoknak is.
A The Washington Post az üggyel kapcsolatban megkereste az Izraeli Védelmi Erőket (IDF), akik a háború után ígértek válaszokat. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök egyáltalán nem kívánt nyilatkozni. A lap szerint a kormányfő hivatalára egyre nagyobb nyomás nehezedik, miután sokan Netanjahu lemondását követelték a biztonsági és hírszerzési kudarcai miatt.
Az Index pénteken is figyelemmel kíséri az Izrael és a Hamász közötti konfliktust, a legfontosabb történésekről percről percre frissülő cikkben számolunk be.