Súlyos jóslat: a sztárelemző megmondja, hol lesz a következő háború
További Külföld cikkek
- Orbán Viktor: Ideje, hogy a diplomaták átvegyék az irányítást a tábornokoktól
- Maratoni sajtótájékoztatót tartott Vlagyimir Putyin, bejelentette, kész találkozni Donald Trumppal
- Hátrahagyott fegyverekkel tömik ki az oroszok és az amerikaiak a dzsihádistákat
- Megnevezték a moszkvai pokolgépes merénylet feltételezett elkövetőjét
- Lemondott a lengyel tudományügyi és felsőoktatási miniszter
Tavaly októberben már olvashattak egy exkluzív interjút az Indexen George Friedmannel. Szóba került az Orbán Viktorral való viszonya, a miniszterelnök ráadásul idézett is Tusnádfürdőn a Vihar a csönd előtt című kötetéből. A magyar származású, nemzetközileg elismert amerikai geopolitikai stratéga borúsan látja Európa jövőjét, de úgy véli, már a háború előtt is repedezett a rendszer.
Betalált az ukrajnai jóslat
Friedman véleménye már csak azért is mérvadó, mert egy 2008-ban írt könyvében, nevezetesen A következő 100 évben azt jósolta, hogy Oroszország 2020 körül megtámadja Ukrajnát, de az offenzíva kudarcot vall. „Tehát az egyik állításban igazam van, a másikat majd még meglátjuk” – mondta még egy évvel ezelőtt az Indexnek a sztárelemző, akit aztán később is felkért lapunk, hogy értékelje az orosz–ukrán háború történéseit, s azokban az Egyesült Államok szerepét. Eltelt egy újabb év, a fegyverek még mindig ropognak, mi pedig ismét arra kértük, vegye górcső alá Ukrajnát. Igaz, támpontként szolgált, hogy a Geopolitical Futures alapítója egy elemzésében már megírta: a háborúnak vége, de senki sem tudja, hogyan kell abbahagyni a harcot.
A háborúnak vége, már csak az a kérdés, mi lesz a vége. Békemegállapodásnak kell születnie, és úgy tudom, hogy az amerikaiak és az oroszok már megkezdték a korai tárgyalásokat
– kezdte az Indexnek George Friedman. Azzal folytatta, hogy az ukránoknak el kell fogadniuk egy mérsékelt területvesztést a Donyeck-medencében, de az igazi tárgyalás az Egyesült Államok és Oroszország között zajlik.
Amerika nyitott az együttműködésre
Megállapította, hogy Moszkva nem nyert akkora stratégiai mélységet, amekkorát szeretett volna. A másik szemszögből nézve pedig Washington távol tartotta az oroszokat az ukrán határon húzódó NATO-vonaltól. Ám Friedman szerint
Oroszország jobban akar gazdaságilag jelentős hatalom lenni, mint amennyire Ukrajnára fájt a foga. Ehhez pedig mindenképpen szüksége van az Egyesült Államokra.
„Az USA nyitott lesz az együttműködésre, ha a területi kérdéseket rendezik. Úgy vélem, ez lesz a végső kritikus tárgyalás. Az Egyesült Államok újjáépítette Németországot és Japánt a háború után, így ez nem áll kívül Ukrajna esetében sem az amerikai hagyományokon” – fűzte hozzá a sztárelemző.
Kitért arra, hogy számításai szerint az orosz beavatkozásnak a szomszédjaiba történő megszüntetése végül várhatóan más régiókkal kapcsolatos megegyezéseket is magában foglal majd. George Friedman kijelentette: Oroszország és Ukrajna egyaránt vesztett, de Oroszországnak gazdasági győzelemre van szüksége a háború befejezéséhez, az USA pedig profitálhat egy erősebb orosz gazdaságból.
Elkerülhetetlen, mégsem kiszámítható harcok
A Geopolitical Futures alapítóját az október 7-e óta dúló Izrael–Hamász-háborúról is faggattuk. Elkerülhetetlen volt? Hogyan történhetett meg? Mi a legfontosabb motiváció az egyik és a másik oldalon, illetve milyen forgatókönyvek képzelhetők el a következő hetekre, hónapokra, esetleg évekre.
Friedman megállapította, hogy az Izrael és az arabok közötti háborúk elkerülhetetlenek, de az időzítésük nem kiszámítható.
Amióta Nagy-Britannia elfogadta a zsidó államot, az arabok nyugati alapú fenyegetést láttak Izraelben. Az ebből hasznot húzó nemzetek, mint például Szaúd-Arábia, kerülik a háborúkat Izraellel. De időszakosan ez újra és újra megtörténik majd
– vetítette előre.
Végül szóba hoztuk, hogy sok más fegyveres konfliktus is zajlik világszerte, de egyáltalán nem mindegy, ezek közül melyik lesz a középpontban 2024-ben. A sztárelemző hangsúlyozta:
- jelenleg a Kaukázusra figyelünk, ahol az oroszok szövetségeseket váltanak.
- De a Balkánt is nézzük, ahol nehéz elképzelni egy háborút, a bennfentesek mégis újabb konfliktust jósolnak.
(Borítókép: George Friedman 2017. október 26-án. Fotó: Christopher Goodney / Bloomberg / Getty Images)