Navracsics Tibor szerint a szaktanács még bezavarhat az uniós milliárdok érkezésébe
További Külföld cikkek
- Sosem látott NATO-hadgyakorlat kezdődik Romániában és Bulgáriában
- A német és a francia külügyminiszter tárgyalt Damaszkuszban az új szíriai vezetéssel
- Több száz szakembert várnak az Antarktiszra álomfizetéssel
- Zsákutcába jutottak az osztrák koalíciós tárgyalások, a pártok nem tudnak összefogni a szélsőjobboldal ellen
- Országos üzemzavar Németországban, káosz a reptereken
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az InfoRádió Aréna című műsorában arról is beszélt, hogy a helyreállítási alap hitelrészéhez, mintegy 1500 milliárd forintnyi összeghez jut hozzá Magyarország. Ennél többet is igényelhettünk volna, de a támogatásból készült beruházásokat 2026-ig be kell fejezni, és a magyar gazdaság képességeit tekintve ekkora összeg felhasználása tűnik reálisnak.
Az Európai Bizottság döntését már csak az Európai Tanácsnak kell jóváhagynia a támogatás folyósításához. Ha az Európai Tanács az elfogadás mellett dönt, akkor közel 380 milliárd forintnyi előleg érkezik.
Az előleg folyósítása a vonatkozó nemzeti tervek elfogadásához volt kötve, a helyreállítási alap – vissza nem térintendő – nem hitel részére vonatkozó terveket elfogadták, így az unió zavartalanabbul fogadta el a hitelrészre vonatkozó terveket is.
Sikerült elkerülni, hogy a helyreállítási alap hitelrészére is kiterjesszék a jogállamisági eljárást.
A hitelt a nemzeti terv alapján kell elkölteni. A terv a lakossági megújuló energiára, a nagy energetikai hálózatokra vonatkozik. A részleteket az energiaügyi minisztérium szakemberei dolgozták ki.
A területfejlesztési miniszter szerint a támogatás folyósítását végül nem a miniszterelnökök tanácsa, hanem a szaktanács fogja elfogadni, még mindig elképzelhető beavatkozás vagy nyomásgyakorlás, hiszen politikai döntéshozatalról van szó.
A kohéziós pénzekkel mi lesz?
Navracsics Tibor a hét évre szóló, 10 ezer milliárd forintot jelentő kohéziós pénzekről azt mondta, hogy három operatív program esetében még mind a mai napig él a tanács döntése, amely 55 százalékos felfüggesztést alkalmaz.
A három operatív program a következő:
- a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz),
- a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz), valamint
- az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz (IKOP Plusz)
A többi program esetében továbbra is 100 százaléknyi támogatás áll Magyarország rendelkezésre. Navracsics szerint a pénzek teljes körű felhasználását a horizontális feljogosító feltételek akadályozzák, az igazságszolgáltatás függetlensége körüli kérdések vannak még mindig terítéken.
Navracsics úgy véli, már az év vége előtt születhet egy olyan döntés az Európai Bizottság részéről, hogy a horizontális feltételeknek is megfelelünk. „Nem vagyok annyira optimista, hogy a jogállamisági eljárást is megszüntetnék” – mondta Navracsics Tibor.
(Borítókép: Navracsics Tibor. Fotó: Szollár Zsófi / Index)