Izrael közölte: zsákutcába kerültek a tárgyalások, újabb helyekre terjesztik ki a háborút
További Külföld cikkek
- Újabb kérelemmel állt elő Donald Trump az ellene indult büntetőper miatt
- Újabb ország csatlakozott a BRICS-hez
- A börtön, amely az embertelen körülményekről, kínzásokról és brutális kivégzésekről híresült el
- A húszmilliós kisebbség, amely már száz éve hontalanul él
- Meghalt egy spanyol cserediák Thaiföldön egy elefánt fürdetése közben
A Moszad szerint a Katarban tartózkodó tárgyalócsoportot hazarendelték, mivel a tűzszünet meghosszabbításáról szóló tárgyalások zsákutcába jutottak.
A tárgyalások zsákutcába jutása miatt Benjamin Netanjahu miniszterelnök utasítására David Barnea Moszad-vezető utasította a Dohában tartózkodó tárgyalócsoportot, hogy térjenek haza
– idézi Netanjahu hivatalának a kémügynökség nevében kiadott közleményét a The Times of Israel.
A dokumentum szerint „a Hamász terrorcsoport nem teljesítette a megállapodásban vállalt kötelezettségeit, amelyek között az összes nő és gyermek szabadon bocsátása is szerepelt, akik rajta voltak a Hamásznak átadott listán”.
A tűzszünet Izrael és a Hamász között péntek reggel ért véget: akkor a gázai terrorcsoportok 136 embert – 114 férfit, illetve 20 nőt és két gyermeket – tartottak fogva túszként az izraeli fél szerint. A túszok közül tízen 75 évesek vagy annál idősebbek. Közülük 125 ember izraeli, tizenegyen pedig külföldi állampolgárok (többségük – nyolcan – thaiföldiek).
Újult erővel lendült támadásba Izrael
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) kiterjedt csapásokat mértek a Hamász terrorszervezetre a Gázai övezet déli részén szombatra virradó éjszaka. Izrael szombat reggel felszólította a palesztinokat, hogy evakuálják az izraeli határhoz közeli övezeteket, jelezve, hogy hamarosan megkezdődnek a szárazföldi hadműveletek a térségben.
Szombat reggeli közleményében az IDF közölte, hogy az elmúlt napon több mint 400 célpont ellen hajtott végre légicsapásokat a Gázai övezetben, amióta a tűzszünet lezárultával újraindultak a harcok. A műveletekben szárazföldi, légi és tengeri erők egyaránt részt vettek.
A hadsereg szerint a harci repülőgépek több mint 50 célpontot támadtak Hán Júnisz térségében. A Gáza északi részén állomásozó szárazföldi csapatok több célpontra is légicsapást mértek, köztük egy mecsetre, amelyet a palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezet operatív főhadiszállásként használt. Emellett a haditengerészet csapásokat mért a Hamász infrastruktúrájára is délen, többek között a terrorcsoport tengeri erői által használt felszerelésekre.
Az izraeli védelmi miniszter a háború kiterjesztését ígéri
Joav Gallant védelmi miniszter szerint az izraeli hadsereg most olyan gázai területeken csap le, amelyeket a háború kezdete óta még nem érintett.
Az elmúlt két napban olyan területeken is tevékenykedünk, ahol az elmúlt hónapban még nem – és ez még csak a kezdet. A jelenlegi akciót minden területre kiterjesztjük, amelyet el akarunk érni. A Hamász szervezet teljes felszámolására törekszünk
– mondta Gallant, amikor a gázai határ közelében lévő tartalékosoknál tett látogatást.
A francia elnök aggódva figyeli Izrael háborús tevékenységét
Emmanuel Macron francia elnök arra figyelmeztetett, hogy Izrael célja, hogy felszámolja a Hamászt, egy évtizedes háború kirobbantásának kockázatával jár.
A Hamász teljes megsemmisítésének elérése azt jelentené, hogy a háború még 10 évig fog tartani – mondta Macron az ENSZ dubaji COP28 klímacsúcsa alatt tartott sajtótájékoztatón.
Tisztázni kell a kitűzött célt
– tette hozzá.
Az amerikaiak is közölték, hogy mi az álláspontjuk
Az Egyesült Államok „semmilyen körülmények között nem fogja engedni, hogy palesztinokat kényszerrel telepítsenek ki a Gázai övezetből vagy Ciszjordániából, illetve ostrom alá vegyék a Gázai övezetet, vagy megváltoztassák a határait” – jelentette ki Kamala Harris alelnök szombaton Dubajban a Fehér Ház közleménye szerint, amelyet az MTI ismertetett.
Az Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel folytatott megbeszélésén Kamala Harris arról is beszélt, hogy miután véget ér a háború Izrael és a palesztin Hamász között, „olyan egyértelmű politikai célkitűzéssel kell nekiállni az újjáépítésnek, amely abba az irányba mutat, hogy a palesztin népnek legyen saját, széles körű nemzetközi és regionális támogatást élvező állama, amelyet egy megerősödött Palesztin Hatóság irányít”.
A Fehér Ház közleményében kiemelték:
Kamala Harris világossá tette, hogy „a Hamász nem maradhat uralmon a Gázai övezetben, mert az tarthatatlan Izrael és a régió biztonságára, illetve a palesztinok jólétére nézve”.
Kamala Harris az ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozóján (COP28) vesz részt Dubajban. A konferencián túl megbeszélést folytatott még Mohamed bin Zájid Ál Nahajannal, az Egyesült Arab Emírségek államelnökével, és telefonon egyeztetett Tamím bin Hamad Ál Száni katari emírrel is, aki fontos szerepet játszott a gázai túszok elengedéséről folytatott tárgyalásokban.
(Borítókép: Izraeli légicsapás a Gázai övezet északi részén 2023. december 1-jén. Fotó: Amir Cohen / Reuters)