- Külföld
- észak-korea
- atomprogram
- reaktor
- nemzetközi atomenergia-ügynökség
- ballisztikus rakéta
- kim dzsongun
Egyre nagyobb a baj, Észak-Korea a tűzzel játszik
További Külföld cikkek
- Két nőt megkéseltek karácsonykor, belehaltak a sérüléseikbe
- Vészhelyzetet hirdettek Oroszországban
- Orosz tankerhajó szabotázsa okozhatta a kábelszakadást a Balti-tengeren
- Magyarország kiadta az antifa-támadások másodrendű vádlottját Németországnak
- Mennyi ereje és ideje maradt Iránnak, hogy újjáépítse ripityára vert szövetségeseit?
Az ügynökség vezetője szerint forró víz kilépését észlelték, ami arra utal, hogy a reaktor elérte a kritikus állapotát, a nukleáris láncreakció önfenntartóvá vált. Mióta Phenjan 2009-ben kiutasította a NAÜ ellenőreit, a nemzetközi szervezet főként műholdképek segítségével figyeli meg az országot. Közvetlen hozzáférés nélkül a NAÜ nem tudja pontosan megállapítani a reaktor készültségi fokát.
A NAÜ szerint október óta erős vízkifolyást figyeltek meg a könnyűvizes reaktor hűtőrendszeréből, ami arra enged következtetni, hogy folyamatban van a reaktor üzembe helyezése.
Grossi rendkívül sajnálatosnak nevezte az észak-koreai atomprogram továbbfejlesztését.
Atomtámadást helyeztek kilátásba
Észak-Korea hétfőn indított egy interkontinentális ballisztikus rakétát a Japán-tenger felé, alig egy nappal azután, hogy egy rövid hatótávolságú ballisztikus rakétát is kilőtt. A kísérletben részt vevő katonákat a Koreai Munkapárt Központi Bizottságának székházába hívták meg.
Kim Dzsong Un észak-koreai vezető gratulált az interkontinentális ballisztikusrakéta-kísérletben részt vevő katonáknak, és közölte:
Phenjan nem fog habozni, hogy atomtámadást indítson, ha ellenségei „nukleáris fegyverekkel provokálják
– jelentette csütörtökön az észak-koreai állami média.
Kim Jodzsong, Kim Dzsongun nővére közben az észak-koreai állami hírügynökség közlése szerint külön közleményben bírálta az Egyesült Államokat és szövetségeseit, amiért hadgyakorlataikkal – amelyeket „egy invázió általános előkészületeinek” nevezett – növelik a feszültséget a térségben.
A nyilatkozatban Kim Jodzsong határozottan elítélte, hogy kedden összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy megtárgyalja az észak-koreai rakétakísérleteket, hangsúlyozta, hogy a rakétakísérletekkel az ország védelmét akarják biztosítani.
Az ENSZ BT keddi ülésén nem született határozat. A tanács 2018 óta nem hozott konkrét intézkedéseket Phenjan ellen az ENSZ határozatainak megsértése miatt, mert a vétójoggal rendelkező állandó tagok közül Kína és Oroszország támogatja Észak-Koreát.
A japán, amerikai és dél-koreai külügyminiszer azonban csütörtökön közös nyilatkozatban ítélte el Phenjan ballisztikusrakéta-kísérleteit, amelyek közleményük szerint „súlyos fenyegetést” jelentenek a regionális és nemzetközi békére és biztonságra.